citomegalo virus

roberta

poštovani!
šta je citomegalo virus?
kako se dobije?
da li je izlječiv?
kako ga prepoznati?
koje komplikacije može uzrokovati?
unaprijed hvala!

Cybermed

Citomegalovirus (CMV) se prenosi preko krvi, tkivnih tekućina ili transplantiranih organa. Infekcije se mogu steći transplacentarno ili tijekom poroda. Prevalencija u općoj populaciji raste s dobi, 60 do 90% odraslih imalo je CMV infekciju. Simptomi i znaci se razlikuju ovisno o tome da li se radi o kongenitalnoj infekciji, stečenoj infekciji ili o infekciji u imunokompromitiranih pacijenata. Stečene infekcije su često asimptomatske, bilo da su stečene postnatalno ili kasnije u životu. Može se javiti akutna febrilna bolest, koja se naziva citomegalovirusna mononukleoza ili citomegalovirusni hepatitis. Citomegalovirus se može izolirati iz urina, ostalih tkivnih tekućina ili tkiva, no CMV se može izlučivati mjesecima ili godinama nakon infekcije bez izazivanja akutne bolesti, tako da pozitivni izolat treba tumačiti uzimajući u obzir kliničku sliku pacijenta. U liječenju se koristi ganciklovir i cidofovir.
Na ovoj stranici možete naći i dodatne informacije:
http://my.webmd.com/hw/health_guide_atoz/nord189.asp?lastselectedguid={5FE84E90-BC77-4056-A91C-9531713CA348}