Bolne grudi

marijafi

Poštovani,
već tri mjeseca ,odmah nakon menstruacije me počmu boljet grudi, budu jako osjetljive i na najmanji dodir. To traje sve do slijedeće menstruacije, onda 7-8 dana bude dobro i onda novi ciklus. Također, u ta tri mjeseca nekoliko dana prije menstruacije imam smećkasti iscjedak, nije sluzav, više onako končast. Nako 2-3 dana dobijem normalnu menstruaciju.

Kod ginekologa još nisam bila i sve se nadam da će od slijedećeg mjeseca bit bolje, ali izgleda da se ustalilo.

Možete mi reć što bi moglo bit uzrok tog stanja?

Unaprijed zahvaljujem!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, žljezdano tkivo dojke osjetljivo je na djelovanje hormona tijekom cijeog menstrualnog ciklusa.
Savjetujem ginekološki pregled i pregled dojki da se ustvrdi da je sve u redu.
Ne mislim da se trebate brinui oko povremene bolnosti u obje dojke.

jelarh

Poštovani,
imam 20 godina i otkako su mi počele rasti grudi (7. razred) bole me svaki dan jednakim intenzitetom. Bila sam mršava i sporo sam se razvijala i menstruaciju sam dobila od 16 i pol godina i još nije potpuno redovita (radi se DO 10-ak dana kašnjenja ili par dana ranije) niti imam kakve bolove ni naznake kada ću je dobiti iako sam sada normalne težine ( 170cm i 60kg). Nisam još imala spolne odnose niti pijem kakve lijekove. Inače sam zdrava i rijetko kad me nešto zaboli.
Da li je normalno da me grudi stalno bole i imam li razloga za brigu?

Lijep pozdrav i unaprijed zahvaljujem!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, savjetujem ginekološki pregled zbog neredovitosti ciklusa i bolnih grudi. Nije normalno da Vas stalno bole grudi.

manna0405

Poštovani,
imam 41 godinu,dvoje djece,(17 i 8 g.)ne koristim kontracepciju osim prezervativa jer mi hormonalna terapija više ne odgovara obzirom da sam pušač,pa su se nakon zadnjeg pokušaja s pilulama pojavili problemi sa cirkulacijom,trnjenjem,niskim tlakom,općenito lošim fizičkim stanjem.
Tijekom ovog zadnjeg ciklusa,koji su inače uredni (26 dana),osjećam prilično jaku bol u obje dojke,pomaže ibuprofen,pa ga trošim dva puta dnevno.
Zadnja menstruacija 31.07 og. Počelo je nakon ovulacije i evo još traje. Pri samopregledu ne osjetim neke kvržice ili slično,tek općenitu nabreklost no i bradavice su mi bolne,pogotovo čak i lagani pritisak na njih.
Obzirom da mastopatija ima više uzroka,da li imam razloga za veću zabrinutost,ili je to tek lagana priprema za menopauzu? U obitelji nema zloćudnih bolesti,mama i sestre su rađale nakon 40.i prilično kasno ušle u promjenu.
Naravno spremam se svom ginekologu na pregled i razgovor,no do tada molim Vaše mišljenje
Unaprijed hvala,lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, bolnost i osjetljivost dojki odlika je sekrecijske faze ciklusa. Navedena bol i osjetljivost nestat će nakon menstruacije.

Gogoo

Postovani doktore,

pijem Yaz 10 mjeseci, menstruacije imam redovno, s tim da je poslednja trajala samo 1-2, predpostavljam da s tim ima veze i povratak s mora. Inace traju neka 3-4 dana. Poslednjih par ciklusa mi se u periodu pijenja 7-10 tablete grudi uvecaju, zatim se prema kraju blistera smanje, medjutim ovaj ciklus su mi i jako osjetljive, sto predhodno nije bio slucaj. Sve tablete pijem redovno, tacno u sat. Da li biste mi mogli reci sta bi mogao biti razlog??

Hvala Vam unaprijed

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, žlijezdano tkivo je ciljno mjesto djelovanja oralne kontracepcije. Nastavite sa uzimanjem pilula dalje.

Andjelica95

Postovani doktore,
Pijem yaz vec 9 mjeseci. Grudi su me u pocetku boljele, pa prestale i onda ponekad opet zabole. Medjutim tek za 10 dana trebam dobiti a grudi me jako bole i kao da su otecene. Takodje cesto mokrim. Pilule sam pila svaki dan u isto vrijeme i nisam pila nikakve antibiotike. Momak je jednom svrsio u mene. Zbog cega ovo moze biti? Da li je to normalna pojava cak i nakon toliko vremena, i da li postoji mogucnost trudnoce?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da uzimate kontraceptive, trudnoća je isključena. Napetost u dojkama je moguća nuspojava kontraceptiva. Pričekajte menstruaciju, pa ukoliko nakon nje bol ne prestane, savjetujem pregled.

ketty3

Poštovani,
Unazad nekoliko dana osjećam dosta jaku bol u lijevoj dojci, vrijeme je kad trebam dobiti menstruaciju pa pretpostavljam da je do toga, inače su mi grudi napete u to vrijeme no ovaj put me lijeva dojka bas jako probada, čak sam se i probudila od boli, otečena je i tvrda. Inače imam 25 god, nisam rodila i ne uzimam trenutno nikakve lijekove. Jednom godišnje obavljam redovito uzv dojki i ginekolog nije spominjao ništa neuobičajeno. Ovaj put sam bas zabrinuta, moze li biti do upale kakve žlijezde ili je takva jaka bol normalna prije pojave krvarenja? Srdačan pozdrav,
K

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako dojka boli ,otečena je i tvrda vjerojatno je u pitanju upala. Zbog hormonskih utjecaja u dojkama se više osjeća napetost. Savjetujem pregled.

ketty3

Poštovani,
Hvala na odgovoru.
Kome se mogu obratiti s obzirom na navedeni problem bolnosti dojke? Dežurnom ginekologu? Ova situacija oko Covid 19 puno odmaže.
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Možete se javiti dežurnom ginekologu ili kirurgu.

Beogradjanka

Postovani,
Menstruacije su mi na 30 dan sa kasnjenjem maskimalno 5 dana. Poslednje dve su tako isle, prehodne ok. Poslednja je bila 20.03 i zavrsila se 25og. Od 03.04 su jako pocele bradavice da me svrbe tj.jedna kao da je nadrazena stalno. A grudi su jako otecene i jako bolne. Prvo je krenulo oko bradavica i sada malo sa strane. Boluckao me je stomak kako sam ispratila u periodu plodnih dana, ali grudni bas bolne i dalje, ne prestaje. I uplasila sam se sto su tako rano pocele da bole. Takodje ako znaci nesto, radila sam biopsiju 11.03.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, bol u grudima najvjerojatnije je uzrokovana djelovanjem hormona kao posljedica ovulacije. Nakon ovulacije luči se progesteron koji djeluje na dojke i može uzrokovati bol i osjećaj nadutosti u njima.

Beogradjanka

Ja se nadovezujem na prethodnu poruku.. tako ce biti bolne do menstruacije?

Ivo Balenović, dr. med.

Da. Prestankom menstruacije, pada razina progesterona i bolnost prestaje.

Beogradjanka

Postovani doktore, opet ja.
Grudi su pocele da me bole najpre oko bradavica pa se prosirilo sa strane i bolele su od ovulacije do mentruacije. Kada sam dobila, bol sa strane je nestala, ali me jos boli oko bradavica, malo manje. Menstruacija je pri kraju.. i jako me svrbi jedna bradavica, nema promena na njoj, ali svrbi jako od tih plodnih dana kada su bili. Da li ima razloga za brigu zbog svraba i bola koji je prisutan jos uvek?

Ivo Balenović, dr. med.

Svrbež može biti povezan s hormonskim promjenama (lučenje progesterona u drugoj fazi ciklusa), ali i zbog suhe kože ili dermatitisa (upala kože). Ukoliko svrbež ne bi prestao nakon menstruacije savjetujem da posjetite liječnika.