Vjestacka oplodnja

Verica123

Postovani..koji su uslovi za vjestacku oplodnju..kada se doktori odlucuju za to..mozete li mi reci nesto o tome..hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ukoliko unutar jedne godine uz redovite spolne odnose ne dođe do trudnoće počinje obrada neplodnosti. Prvi korak je spermiogram. Ovisno o nalazu spermiograma odlučuje se o daljnjim pretragama ili se kreće sa nekom od metoda potpomognute oplodnje.

Verica123

Hvala na odgovoru..u jednom od pitanja ste mi napisali da se ko ispitivanja neplodnosti vrse bakterioloski brisevi..koja tacno bakterija uzrokuje neplodnost..ja sam imala vaginalnu upalu i dosta leukocita i bakterija..ja nemam nikakve ni bolove ni somptome te upale..ponekada ali vrlo rijetko imam svrab..da li postoji mogucnost da te bakterije i upala su uzrok sto ne mogu ostati trudna..koliko je to cesto u praksi..hvala Vam

Ivo Balenović, dr. med.

Uobičajeno se rade brisevi na klamidiju, mikoplazmu i ureaplazmu. Mikoplazma i ureaplazma su uvjetno patogeni mikroorganizmi koji najčešće ne ostavljaju nikakve posljedice. Tek količina iznad koncentracije 10 na 4 se smatra upalom i potrebno ju je liječiti. Mnoge žene ostanu trudne i uz prisutnost ureaplazme u brisu. Neliječena klamidijska infekcija može oštetiti jajovode i tako uzrokovati neplodnost.

Verica123

Hvala Vam mnogo na odgovoru...samo me interusuje da li sam raznim rigoroznim dijetama i cajevima za mrsavljenje u mladjim godinama, mogla nesto poremetiti i ne mogu ostati u drugom stanju..ciklusi su mi uredni skoro u dan..na svakih 30 dana..hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Ako mate uredne cikluse, imate i redovne ovulacije, stog tu ne bi trebao biti problem. Rigorozne dijete mogu poremetiti hormonsku ravnotežu, ali u tom slučaju dolazi i do remećenja menstruacijskog ciklusa. Prestankom dijeta hormoni i ciklus se vraćaju u normalu.