Cerviks skraćen i otvorena

mirelaa

Danas sam bila na pregledu, trudna 35+3, cerviks skraćen 15 mm, prije dva tjedna bio 20, I otvorena sam malo, koliko točno neznam. Možete li mi pojasniti stanje , šta mi je za očekivati i šta raditi ?
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, u ovoj fazi trudnoće više nije potrebna nikakva terapija. Za desetak dana ulazite u termin (s navršenih 37. tjedana). Prema nalazu dogurati ćete do termina. A i da kojim slučajem porod krene ranije (a za to nema razloga) dijete je već potpuno zrelo i sposobno za život izvan maternice. Idućih desetak dana izbjegavajte tjelesne napore i opterećenja.

mirelaa

Hvala lijepo Dr.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

mirelaa

Poštivani ,
U pravu ste bili, danas sam puni 37 i još se ništa me događa. Mislim se da Otvorim novu temu ali nedovezat ću se ovdje .
Moje pitanje je kako raspoznati plodnu vodu, koja je razlika od urina? Imam problema s inkontinencijom u zadnjem tromjesečju a i nemam osjećaja u donjem djelu (paraplegija), pa sam zabrinuta hoću li znati primjetiti pucanje vodenjaka ako se dogodi prije kontrakcija ili ako kontrakcije izostanu. Postoje li neki drugi simptomi koji mogu ukazivati na ispuštanje plodne vode?
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Curenje plodne vode osjetite kao da vas je netko zalio s par deci tople vode, i ona nastavlja polako curiti. Ako niste sigurni, možete staviti tkaninu zelene ili plave boje, na kojoj ostaje vidljiv trag tekućine u gaćice, ili se javite na pregled.