Cijepljenje protiv HPV-a

Arbor

Poštovani doktore,

imam 24 godine. S obzirom na to da nisam imala odnose, zanima me mogu li od svoga ginekologa zatražiti cijepljenje protiv HPV virusa. Informirala sam se i saznala da se po od nedavno cijepe sve djevojčice u osmom razredu osnovne škole i da im je isto besplatno. Ne uspijevam pronaći informaciju o tome što je s nama odraslima. Imamo li pravo cijepiti se i ima li to kakvog efekta u odrasloj dobi.

Lijep pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, cijepljenje je preporučljivo provesti prije izlaganja infekciji HPV-om, što znači prije započinjanja spolne aktivnosti. Cijepi se u tri doze, a cjepivo možete u dogovoru s Vašim liječnikom kupiti u ljekarni.