Ciklus

Laurica89

Postovani doktore...ako je redoviti ciklus 27 /28 dana... da li je onda deseti dan ciklusa plodan ili ne plodan dan? Naravno ako je ovulacija tocna... hvala...zanima me kod tocne ovulacije kada je ona 14.dan ciklusa? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod redovitih ciklusa, kada do ovulacije dolazi 14. dana, plodni se dani računaju od 11. do 17. dana ciklusa. Životni vijek jajne stanice je do 24 sata nakon ovulacije, a spermatozoida je do 72 sata.

Laurica89

Hvala vam...znaci da onda deseti dan ciklusa spada u neplodane dane? I da li su su 72 h maximalna kod spermatozoida da mogu oploditi jajnu stanicu ili mogu zivjeti duze i oploditi ju? Npr 96 h ili 120 h? Hvala vam na odg.. jer negdje pise da zive pet dana? Da li to znaci da mogu prezivjeti ali su nesposobni za oplodnju jajne stanice? To mi nije jasno..oprostite na dugim pitanjima

Ivo Balenović, dr. med.

Nakon otprilike 72 sata od ejakulacije spermiji više nisu živi i sposobni za oplodnju.