Ciklusi nakon kiretaze

milenka

Postovani,
13.9. ucinjena mi je kiretaza (9. tt).
Krvarila sam 15 dana, a sljedeca mjesecnica stigla je 27 dana od zahvata, sto odgovara mojim prijasnjim ciklusima. Bila je dva dana duza nego sto je to uobicajeno.

Nakon nje, na 19. DC sam bila na pregledu i dr. je ustanovila da, prema UZVu, nova mjesecnica treba doci svaki cas, cak se malo i zacudila sto u tom trenu ne krvarim.
Od tada su prosla 2 dana, a mjesecnica jos ne stize.
Jasno mi je da je prerano, ali ne znam sto misliti.

Je li moguce da oljusten endometrij samo stoji u maternici i ne izlazi?
Sto mogu poduzeti kako bih produzila lutealnu fazu jer sam sigurna da sam ovulirala na 14. DC?
Moze li to sve biti posljedica relativno nedavne kiretaze?
Hvala unaprijed.
Lp.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, menstruacija dolazi 12 do 14 dana nakon ovulacije. U drugoj fazi ciklusa endometrij je sekretoran. Na temelju uzv-a ne može se točno procijeniti kada će nastupiti menstruacija. Prvi ciklus nakon kiretaže može biti promijenjen, a nakon toga ciklusi se vraćaju uobičajenom ritmu. Ako znate kada je bila ovulacija, računajte da će nakon toga za dva tjedna nastupiti menstruacija.

milenka

Hvala Vam na brzom odgovoru.
Ovo da je endometrij sekretoran mi je najlogicniji odgovor. Ne razumijem zasto je ona tvrdila da mjesecnica krece kroz par sati.

Imam jos jedno pitanje.
S obzirom na to da sam zbog EU ostala bez desnog jajovoda, koliko je izgledno da do potencijalne buduce trudnoce dodje kad ovulira jajnik na toj strani?
Ukoliko jest, jesu li takve trudnoce rizicnije?
Pitam jer sam gotovo sigurna da je prosla trudnoca, koja je zavrsila kiretazom, dosla od jajasca s desnog jajnika.

Ili je uputno ciljati na odnose samo kod ovulacije na lijevom jajniku?
Lp.

Ivo Balenović, dr. med.

Jajna stanica se izbacuje u trbušnu šupljinu, te biva 'usisana' (složena interakcija jajne stanice, fimbrija jajovoda i hormona) od jajovoda. Jajovod može 'usisati' i jajnu stanicu koja je izbačena iz jajnika na suprotnoj strani, tako da spolne odnose planirajte oko ovulacije bez obzira na kojem je jajniku do nje došlo.

milenka

Hvala Vam.
Srdacan pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

milenka

Postovani, evo me opet na svojoj temi.
Cekali smo tri ciklusa, na nasu radost, doslo je do trudnoce u tom sljedecem ciklusu.

Na pregledu s 8tt, bebici je srce kucalo, ali je plod bio za cca manji od stvarnih tjedana.
Ovulacija je bila skolska, imam par metoda kojima ju utvrdjujem, a i odnos je bio ciljan, tako da nije upitno je li O kasnila.

I u prosloj, neuspjeloj, trudnoci beba je bila cca 2 tjedna manja na prvom pregledu.

S 12tt primjetila sam sukrvicu i otisla na pregled par dana prije dogovorene kontrole.
Beba je stala taman nekako poslije prvog pregleda, tj. nije bila ziva vec cca 4 tjedna.

Cekali smo da se prirodno ocistim, otislo je dosta toga, ali je jedan komadic ostao.
Uklonjen je vakuumom.

S obzirom na dvije uzastopne neuspjele trudnoce, prekinite u gotovo identicnoj starosti ploda, smatrate li da bih trebala uraditi dodatne pretrage? Ako da, koje?

Moj ginekolog to ne smatra patologijom, nego cistom slucajnosti. Ja se bas ne bih slozila, unatoc dvije prethodne uspjesne trudnoce.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, najčešći urok ranih spontanih je slučajna genetska greška u ranoj fazi dijeljenja stanica. Zbog toga ne dolazi do razvoja ploda. No, budući da se to kod Vas ponovilo, preporučio bi da za početak uradite cervikalne briseve i testove na trombofiliju.

milenka

Hvala Vam.
To cu i uciniti.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

milenka

Postovani doktore Balenovic,
dosli mi nalazi na trombofiliju.
Meni se sve tamo cini uredno, samo D-dimeri su mi na gornjoj granici.

Ref. interval je do 0.50, a meni su na jednom nalazu 0.44 (u nasem labu, tako da mi je to vjerodostojnije), a na drugom 0.50 (to je krv koja je isla u suradnu ustanovu u susjedni grad tako da vjerujem da je cekanje mozda malo promijenilo ovaj gornji rezultat).

Brisevi su na cekanju zbog izbjegavanja cekaonica i svega sto moze cekati.

Smatrate li ovo sto sam navela u prvom dijelu posta relevantnim?
Lo

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalaz je u granici normale. Čekamo još briseve.

milenka

Jucer sam odradila privatno briseve, oduzilo se cekanje pregleda zbog trenutne situacije u zdravstvu.
Usput sam obavila i pregled, prvi nakon kiretaze.
Sve je u redu.
Doktorica je vidjela je jedan veliki i lijepi folikul koji se taman spremao prsnuti.
Komentirala je da sam pred bas lijepom ovulacijom, ali da bi ipak bilo dobro jos malo pricekati (s tim se slazem) jer mi je ovo tek treci ciklus nakon kiretaze.
Ovulacija je na desnom jajniku (bez jajovoda), a obje neuspjele trudnoce dosle su od lijevog jajnika.

I sad, nisam se sjetila pitat ju dok sam bila tamo, ima li smisla moja teorija da bi bilo dobro otici na UZV i pred sljedecu O u kojoj bi, u pravilu, lijevi jajnik trebao izbaciti folikul?
Cisto da vidim jesu li ta jajasca manje krasna od ovog koje dolazi s desnog.
Ima li to smisla?

Hvala Vam unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema potrebe. Nije bitno na kojem je jajniku ovulacija. Ultrazvukom se može vidjeti folikul, ali ne i jajna stanica koja se nalazi unutar folikula.

milenka

Hvala Vam na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

milenka

Postovani.

Zadnja kiretaza je bila u veljaci.
Nakon nje sam imala tri uredna ciklusa, a zatim prosli i ovaj koji je taman prosao koju su trajali jedva dva dana. Oskudni, bez izljeva i bolova (koji su inace prisutni).
Ciklusi su mi uvijek, bez iznimke, trajali pet dana.

Poslije prosle mjesecnice otisla sam na pregled (10. dan ciklusa) gdje je gin. utvrdila da je ovulacija taman prosla i da joj se sve cini u redu.
I, uistinu, tocno 14 dana od tog pregleda poceo je novi ciklus.

Imate li kakav savjet?
Sto bi moglo utjecati na tako kratke mjesecnice?
Hormoni i sve pratece pretrage vezane za spontane pobacaje su uredni.

Lp.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, menstruacije ne moraju uvijek biti istog intenziteta i duljine trajanja. Budući da su nakon kiretaže nastupila uredna krvarenja, Ashermanov sindrom (koji se ponekad može javiti nakon kiretaže zbog oštećenja endometrija) možemo isključiti. A, pošto su i hormoni u granici normale, nema razloga za brigu.

milenka

Hvala Vam na odgovoru.

Srdacan pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu. Pozdrav.