Cilest

maja

Cijenjena doktorice!

molim Vas odgovorite mi na pitanje postoji li odredjeni rok(mislim na godine) kad treba napraviti pauzu od tableta.
Skoro pune 2 godine bez pauze pijem "Cilest" i odlicno mi odgovaraju.Nemam nikakve nuspojave i zelila bi ih piti i dalje.
Zanima me dakle koliko dugo ih jos mogu piti bez pauze?
I jos nesto:kad ih prestanem piti-za koliko se ciklus"normalizira" i da li je poslije njih problem zatrudnjeti.
unaprijed Vam hvala
Maja

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
U uputama za Cilest stoji da se ne treba raditi pauza u razdoblju duljeg korištenja. Ipak, s obzirom da ove tablete koristite tijekom dvogodišnjeg razdoblja preporučila bih bar jednomjesečnu pauzu tijekom koje učinite kompletnu laboratorijsku obradu : KKS,ŠUK,SE, jetrene probe, koagulogram te urin sa sedimentom. Ukoliko planirate trudnoću, nakon prekida primjene oralnih kontraceptiva preporuča se učiniti tro- do šestomjesečna pauza. U većine korisnica nakon 1 do 2 mjeseca dolazi do uspostave ovulacijskih ciklusa.