CIN-1

rafaello

Postovani, prije godinu dana sam radila PAPA test i bio je uredan. Prije toga sam imala tri spolna partnera (uvijek zasticeno). Od zadnjeg papa testa pa do sad sam imala jednog partnera (uvijek zasticeni odnosi) a PAPA test mi je danas pokazao CIN-1. Zanima me, je li mi te promjene na maternici mogao prenijeti samo ovaj zadnji decko ili je moguce da je to bio neki od prethodnih bez obzira sta sam nakon njih imala uredne nalaze? Takoder, lijecnica mi nije savjetovala nikakvo lijecenje vec samo da ponovim test za 4 mjeseca. Sto vi mislite?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, CIN 1 je najblaži oblik promjene stanica na vratu maternice. Atipija stanica (CIN) nastaje kao posljedica upale. U rodnici živi mnogo mikroorganizama koji mogu, u slučaju pada imuniteta izazvati upalu. Takav se nalaz u više od 80% slučajeva spontano povuče. Samo ako je CIN povezan s HPV virusom (a to se u papa testu naznači) tada je do zaraze došlo spolnim putem. Potrebno je liječiti upalu, jačati imunitet, te ponoviti papa test za 4 mjeseca.