Plodni i neplodni dani?

Ana

Poštovana doktorice,
Voljela bih jedno pojašnjenje u vezi plodnih i neplodnih dana, i vaše mišljenje naravno. Moj ciklus je uvijek uredan (28 dana). Imala sam nezaštićen odnos 5-6 dana prije ovulacije i zanijela (menstruacija mi je bila 14. marta a odnos 22.-og marta). Pitala sam se kako je to bilo moguće i od tada počela da čitam sve što mi je došlo pod ruku. Naime, pronašla sam podatak da spermatozoidi mogu da prezive u dobroj cervikalnoj tekućini (koje ja inače obilno i imam) i do 5 dana a da neke zene čak mogu da ovuliraju najranije u 7.-om danu ciklusa pa najkasinje čak i u 21.-om. Na mom primjeru se ustanovilo da je to tačno i interesuje me koliko često i usljed čega dolazi do ranog ili kasnog ovuliranja da znam da se pazim jer je ovo bila nezeljena trudnoća, koja je uslijedila pobačajem, i ne bih voljela da mi se ovako nešto opet dogodi.

Hvala unaprijed,
Ana

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Vaš primjer jasno potvrđuje koliko je metoda određivanja "plodnih i neplodnih dana" neprecizna, te je stoga nikada ne savjetujem svojim pacijenticama. Rana ovulacija je rezultat skraćene folikularne faze i ubrzanog porasta folikula. Ova se pojava može odrediti hormonski i ultrazvučno , a ne postoje pravila kako se često ova promjena pojavljuje u određene individue (zamjećene su značajne varijacije ne samo između različitih paciejntica, već i unutar različitih ciklusa istog pojedinca).

HallMiksa

Postovani,
Poslednjih 5 godina, ciklus je nastupio svakog meseca, a razlika izmedju najkraceg i najduzeg ciklusa je tacno 10 dana, mada u poslednjih 5 meseci razlika je 3 dana.
Zanima me da li moze doci do dve ovulacije npr na sredini ciklusa i pred pocetak novog krvarenja? Negde izmedju 12 i 18 dana ciklusa se javlja veca kolicina iscedka, nakon toga iscedka nema, pa se zatim pojavljuje pred sam pocetak nove menstruacije, da li je to normalno pred nastup sledece menstruacije? Koliko dana najkrace moze da traje druga faza ciklusa, da li je moguce da u nekim slucajevima ovulacija bude 2-3 dana pred pocetak nove menstruacije, ili tokom prva 2-3 nakon pocetka novog cilkusa? I da li vazi da je mogucnost trudnoce nikakva ako se ima rizican odnos, pa ako 10-ak sati nakon njega nastupi menstruacija? Hvala na odgovorima...

Dejan Šakoronja, dr. med.

To je moguće ako su vam ciklusi na godišnjoj razini neredoviti.
Tada je to moguće.

HallMiksa

Postovani,
Menstruacije dolaze svakog meseca, ali duzina im varira. Navescu duzine u poslednjih godinu dana: 27, 28, 27, 26, 26, 29, 22, 29, 29, 26, 29, 31, 30. Da li se ovo smatra urednim ciklusom? Da li je moguce da je u poslednjem ciklusu ovulacija nastupila 2-3 dana pred menstruaciju ili u prva 2-3 dana ciklusa, s obzirom da su duzine poslednja 3 ciklusa malo duzeg trajanja? U svakom ciklusu veca kolicina iscedka se javlja negde izmedju 12-18 dana ciklusa i pred pocetak novog ciklusa. Jedini odnos u prethodnom ciklusu je bio 1 dan pre ocekivane menstruacije, koja je i nastupila kad je trebalo. Hvala...

Dejan Šakoronja, dr. med.

Kao što sam vam odgovorio moguće je. Pozdrav.

HallMiksa

Da li ima smisla uzeti pilulu za dan posle, iako je treci dan od odnosa, tj drugi dan menstruacije? Zar nije neredovit ciklus ako su varijacije u duzini vise od 12 dana, pa da je samo tad moguca ovulacija neposredno pred ili na pocetku menstruacije?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Varijacije od 10 dana. Ima smisla.

ketty3

Poštovani, ciklus mi traje otprilike 27-30 dana a najčešće je to 29 dana. Otkad sam prestala uzimati kontracepcijske tablete (zbog krvne slike) nisam imala odnose jer se ne želim upustiti u nikakvu vrstu rizika i partner to razumije. Zanima me koji su dani u mome ciklusu najneplodniji ako biste mi Vi mogli otprilike reći?

Srdačan pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dva tri dana od završetka menstruacije i 5-6 dana prije iduće.

ketty3

Zaboravila sam napomenuti da mi menstruacija traje 5- 6 dana ako to ima bilo kakve veze s plodnim i neplodnim danima.
Puno Vam hvala
Srdačan pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Odgovorio sam vam. Pogledajte u prijašnjim postevima metode izračuna plodnih dana.

Lanamartiniccezar454647

Pozdrav, imala sam odnos 5 dana prije same menstruacije odnosno u neplodnim danima, medjutim menstruacija mi vecinom kasni od 2 do 6 dana od onda kad bi trebala doci, sto znaci da odnos vise nije bio u neplodnim danima, pa me zanima da li je mogucnost trudnoce znatno veca? Lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne radi se o trudnoći ako su ciklusi na godišnjoj razini redovni.

matejika1512

postovani..
posljednju mjesecnicu sam dobila 8.2 te je trajala do 14.2. ciklus mi traje 30 dana. spolmi odnos sa partnerom sam imala 28.2 te je doslo do prekinutog snosaja ali smo ponovili spolni odnos nakon pola sata, nezasticen. dva dana prije toga sam primjetila smeđi iscjedak koji je prestao. postoji li mogucnost da sam trudna iaoko su neplodni dani u pitanju?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Šansa je vrlo mala.

Brinetq123

Postovanje,
Imam par pitanja. Inace imam ciklus 30,31 dan, zadnji mi je bio 36 jer mi je kasnila radi velikog stresa 10 dana. I sad po kalendaru mi ispada kao da su mi plodni dani, 1.,2.,3. osmi, a meni je na 14.dan ovog ciklusa bio zelatinozni iscjedak i jaku puno bijelog iscjedka, je li moguce da sam dobila ovulaciju, tj da je to bila prava ovulacija? Ili je prava ipak onako kako mi ide po kalendaru?
Hvala unaprijed pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno je da ste imali tada ovulaciju.

korisnik88

Poštovani,

Interesuje me racunanje plodnih dana. Naime, dobijam od 26-30 dana.

Interesuje me, kad su mi plodni dani za ovaj mjesec.

U avgustu sam dobila 14.08.

U Septembru 10.09.

i u oktobru 08.10?

moj ginekolog kaze da su plodni dani od 11-15 dana, a inace su mi menstruacije tacne,

pa me interesuje da li su mi plodni dani od 18.10.? Onda ovulacija dodje 14-ti dan?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Kod vas je širi raspon plodnih dana nego što vam je rekao doktor. Od 9. dana ciklusa do 17.dc. ovisno o metodi koju koristite za izračun.
Vidite prijašnje postove koji govore o tome.