cin II + hpv

sandra

imam 32 godine, dva poroda, bez pobačaja i abortusa. papa testom mi je utvrđen cin II, a kolposkopijom i biopsijom potvrđen cin II, s tim što se radi o graničnoj vrijednosti prema cin III, jer je već zahvaćeno 2/3 tkiva. pored toga dijagnosticiran je i hpv, a male bradavice imam i vani. liječnik prelaže konizaciju. posljednje tri godine imala sam spiralu, koju sam sada izvadila. krvarenja su bila jako obilna, što je, vjerojatno, izazvalo i anemiju. obzirom da mi je još prije deset godina rečeno da imam ranicu na maternici, interesira me da li je spirala pridonijela razvoju tih upala, da li je poslije operacije mogu ponovno staviti i ono najvažnije, da li se slažete sa operacijom ili predlažete nešto drugo?
unaprijed zahvalna

Doc. dr. S. Kupešić

Poštovana gospođo,
S obzirom na identifikaciju HPVa, pojavnost bradavičastih promjena i odstupanje u PAPa nalazu, te rukovodeći se podacima iz Vaše reprodukcijske anamneze (dva porođaja) suglasna sam s mišljenjem Vašeg ginekologa da se sprovede operativni zahvat (konizacija). Prije zahvata trebalo bi učiniti i dodatne dvije pretrage: identifikaciju HPVa (vidjeti da li priprada skupini tzv. visokog ili niskog rizika), te detaljniji ultrazvučni pregled kojim bi se utvrdio razlog Vaših obilnijih menstruacijskih krvarenja koji je doveo do posljedične anemije. Nerijetko se može identificirati miom koji može uvjetovati obilnija i produljena m. krvarenja, te je podataka o takvom tumoru veoma važan za planiranje daljnjeg postupka. Što se tiče spirale, ona je kao strano tijelo mogla svakako pogodovati upalnim promjenama, te se prije ponovnog postavljanja intrauterinog uloška savjetuje učiniti mikrobiološku obradu cerviksa (bris cerviksa na klamidiju, mikoplazmu, ureaplazmu, aerobe i anaerobe) i Papa nalaz. Tek u slučaju urednog rezultata ovih pretraga može se pristupiti postavljanju uloška.
Puno sreće u daljnim postupcima liječenja.