Cista na jajniku

sb34

Poštovani, dr., imam 34 god., nisam rodila, na redovnom UZV prije 4 tj. (19. d.c.) otkrivena mi je anehogena cista na desnom jajniku 3,6x2,5 cm. Terapija Provera 2x1 14 dana, (8. dan terapije počeo svijetlo crveni iscjedak, no nastavila sam piti do 12. dana, onda je počela M.) te potom ponovo išla na UZV prije 7 dana (8. d.c.). Cista još uvijek stoji, dim. 3,01x2,99 cm. Kao terapiju ću piti 14 dana Primolut nor 2x1. Bolove nemam. Ciklus oduvijek uredan i bez problema. Moja dr. kaže da će se to riješiti lijekovima, no preporučuje, ukoliko ovaj puta cista ne nestane, učiniti CA 125. Sad me brine zašto, ako će se riješiti lijekovima? Postoji li mogućnost da cista nije pukla jer nisam popila terapiju do kraja ili mi nije odgovarala, te da li je Primolut nor bolja terapija? Hvala unaprijed.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Postoji mogućnost da cista neće prsnuti i da će rasti i da ćete završiti na laparoskopiji. No to se rijeđe događa. Terapija je čini u redu i vjerovatno će prsnuti uz terapiju i dolaskom menstruacije.

sb34

Hvala na odgovoru. Što se tiče pucanja ciste, može li se to dogoditi prije menstruacije ili dolazi s njom? Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uglavnom s menstruacijom.

m1110

Postovani,
Zamolila bih vas da mi pojasnite nalaz koji zvuci: UZV RVF, sekrecijski endometrij 13mm, desni jajnik s anehogenom tvorbom glatke stijenke promjera 39 mm, unutar ciste papilarna izraslina 12x7 mm, ne dektiram patoloski protok.
Hoce li biti potrebno kakvo operativno lijecenje?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prema opisanom vjerovatno da. Savjetujem da napravite tumorske markere i UZV nakon iduće menstruacije. Onda će se vidjeti treba li raditi operativan zahvat.

mirela123

Poštovani,
Imam 40 god i jučer sam bila na ginekološkom pregledu zbog laganog krvarenja u plodnim danima. Ustanovljeno mi je da imam anehogenu unilokualnu cističnu promjenu promjera 5 cm sa intrakavitarnom ekskresencijom - proliferacijom na lijevom jajniku te mi je receno da napravim markere Ca 125, CEA, AFP HE4 I ROMA index. Molim vas uza vaše stručno mišljenje i da mi objasnite što se to nalazi u cisti.
Hvala i lijep pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno se radi o papilarnoj inkluziji. Napravite tumorske markere a ako su normani napravite kontrolni UZV nakon menstruacije.

mirela123

Poštovani,

pošto sam prethodno bila kod lijecnika privatne prakse koji je ustanovio navedeno u prethodnom postu imala sam potrebu otiči kod svoje doktorice, koja je ustanovila takodjer da imam cistu od 5 cm na lijevom jajniku, ali i cistu 1,5cm na desnom jajniku, te mi propisala proveru 3x1 tokom 12 dana s napomenom ako počnem krvariti dok pijem navedene tbl da odmah prestanem. 11 dan mi se pojavilo lagano krvarenje te sam prestala piti navedeni ljek, medjutim krvarenje je stalo. Sad više ne znam šta mi je činiti.

Hvala i lp,

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uzimajte dalje gestagene kako vam je rečeno. To nije bila menstruacija.

dina2909

Poštovani,
radimo na začeću. ovaj mjesec smo pratili folikul folikometrijom i vađenjem krvi. folikul je bio 19X19 već 10 dan ciklusa, došlo je do porasta lh i estradiola, međutim moja gin mi je rekla da se boji da je folikul otišao u cistu, tj. da je bio bez jajne stanice. dali je to moguće ako je došlo do porasta li i estradiola? sada 21 dan ciklusa trebam izvditi progesteron, koliki bi on trebao biti ako je bila folikularna cista, a koliki ako je bila prisutna jajna stanica?
puno vam hvala
lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Otiđite na UZV pa ćete vidjeti da li je cista ili žuto tijelo na jajniku. Ako je progesteron normalan za lutealnu fazu onda je vjerovatno bila ovulacija.

Nela1988

Poštovani.
Ginekolog mi je otkrio cistu na ljevom jajniku. Sada je (nakon terapije od dva mjeseca sa Duphaston tabletam) 39.6 x 21.5 mm, bile je veca prije terapije, smanjila se za od prilike 1 cm.
Dijagnoza je N83.2 Druge i nespecificirane ovarijske ciste.
Nalaz je UZV: uterus uredne vel.s E 5.1 mm. DO uredna izgleda i vel. U projekciji LO izdužena anehogena cistična tvorba 39.6 x 21.5 mm.
Zanima me kakva je to cista, šta znači ta dijagnoza i taj nalaz. Ginekolog mi je jako šutljiv i sve je jako teško izvući iz njega. Zabrinuta sam iz razloga što me šalje na LPSC, a još uvijek nemamo djeca iako imamo vec 5 godina odnos bez zaštite. Ginekolog mi nije radio nikave pretrage, samo me je odjednom poslao na operaciju zbog ciste koju vec imam nekoliko godina. I već pet godina mi svakih godinu dana govori da samo i dalje radimo na djeteu i ta cista mu nije bila problem, a sada odjednom operacija.
Hvala vam unaprijed.

Dejan Šakoronja, dr. med.

NApravite tumorske markere prije. Svakako bi se moglo raditi o hidrosalpinksu i neprohodnom jajovodu i stoga je operativan zahvat nužan a usto vidjeti i stanje jajovoda.

dina2909

Poštovani,
puno vam hvala na odgovoru. ma da trebala sam ići na uzv, ali je moja dr. na bolovanju, auu koncesiji je i nitko ju ne mijenja, valjda nije našla zamjenu tako je redkla sestra zato mi je sestra dala uputnicu da izvadim progesteron da se vidi po njemu. evo izvadila ga danas na 20-ti dan ciklusa i nalaz je 49.6. kada gredam referentne vrijednosti labaratorija u luteinskoj fazi od 5.3 do 86 proesteron je zadovoljavajući. to bi trebalo značiti da folikul nije bio cista nego je bila jajna stanica, ako dobro razumujem? dali postoji mogućnost da je pogesteron toliki ako je bio samo cistični folikul, tj. ako nije bilo jajne stanice?
puno hvala
lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Moguće je.

Dijana1985

Postovani
Imam 31god i majka sam jednog petogodisnjaka..
Naime,imam redovite ali bolne menstruacije..nekoliko
puta mi se desavalo da me zaboli stomak bas naglo i jako..neposredno prije menstruacije..PAPA test radjen prije 10 mj.UREDAN..ali sasvim slucajno proslog mjeseca sam otkrila da imam cistu na lijevom jajniku velicine 40mm..uradila CE 125 u serumu 12,9 bakterioloski nalaz urina-sterilan cervikalni i vaginalni bris-nisu izolovane patogene bakterije
Dr. mi nalozi da pijem DUPHOSTON tabl 3x1 7 dana...
Nakon sto sam dobila menstruaciju(ovog puta manje bolnu,srednje obilnu..ali nista neobicnu u izgledu)..juce 6 dan od pocetka men. na UZ isto stanje..a na Color Doppler-u sl.:
Uterus u AVF dimenzija 82x47x33mm
Miometrij uredne sonografske gradje
Protoci u art. Uterine u fizioloskim granicama RI-0,85
Endometrij debljine 7 mm koji se diskretno razilazi u svojoj gornjoj trecini,bez detektibilnih niskorezistentnih patoloskih protoka
Desni ovarij uredne vel,smjestaja vel 38x20 sa ovalnom anehogenom cisticnom tvorbom vel 23x15mm,oskudne pericisticne vaskularizacije,mjerenih protoka RI-0,52-0,56
Na lijevom ovariju okrugla cisticnom tvorbom ehogenog itrakavitarnog sadrzaja vel 41x40mm,sa nekoliko intrakavitarnih,parijetalnih,ehogenih,solidnih izrastaja vel 10x7mm i 10x9 mm.
Pericisticno se detektira osrednja vasularizacija,sa mjerenim protocima RI-0,47-0,52,a u bazi solidnog izrastaja uocava se protok sa indexom otporaRI-0,57,sonografsi sugestivno na endometriom lijevog ovarija
Douglas bez slobodne tekucine
JA SE IZVINJAVAM NA PREDUGOM POSTU,ali mi niko nije obrazlozio ove nalaze sad a moj dr je slabo pricljiv i jos uz to odsutan narednih 10ak dana..
MOLIM VAS DA MI " PREVEDETE" NALAZ I DA DATE VASE MISLJENJE...
Zahvaljujem..

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sugeriram terapiju Duphastonom kroz naredna 2-3 ciklusa. Prema opisanom radi se folikularnim cistama i urednim tumorskim markerom.
Za sada je stav ekspektativan i za sada nije nužan operativan zahvat. Pročitajte topis o cistama jajnika.

Dijana1985

Zaista sam zahvalna na Vasem odgovoru..
Moj dr. mi je propisao PRIMOLUT-NOR tabl. 15 dana 2x1..i ponovne tumor markere koji sada imaju rezultat 24,9..znaci da su se uduplali za mj. dana..trebam li se brinuti??I od cega jos zavisi njihova vrijednost??
Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Svejedno da li su vrijednosti 10 ili 25 ili 30. Uredni su.