Cysta ovarii

Ivana25xx

Dobar dan
Stara sam 25,5 godina vrhunski sportš sa svakodnevnim treninzima

Prije dvije godine operirana mi je pregrada u maternici

Redovito odlazim na ginekološke pregled

Nemam ,ama baš nikakvih simptoma. i do sad svi gin pregledi uredni

Ne pijem ne pušim visina 165 54 kg

I sad počimlje moja nočna mora.

Zadnji pregled kod ginekologinje

Pišem tijek i opis

Pregled.25.03.2019 (2 faza ciklusa) Progesteron 112nmol povišen (normalan 5,6-86)

03.04.2019 (5.d.c) estradiol 201 testosteron,1,12

09.04.2019 PAPA test NILM upala Th/Fluomizin vag

02.05.2019 Progesteron 0.70nmol uredan nalaz za folik fazu. sve ostalo OK

Pregled 04.06.2019 3D ultrazvučni nalaz

Uterus urednog izgleda veličine EMR 13.2 troliniski Retrouterino nema slob,tekučine

Lijevi ovarij urednog izgleda i veličine 26,4x17,5x19,omm 4,60ml

***Desni ovarij veličine 35,3x24,2x29,3mm 13,08vol S Kvadricističnom tvorbom anehogenog sadržaja

tankih stijenki.Rubnog protoka RI 0,64

veličina tvorbe 24,8x20,2x22.5mm vol 5,9ml

Dijagnoza
ZO1.8 ultrazvučni pregled

N83.2 Cysta Ovarii lat dex in obs

ZO9.9 St post.HSC (resectio septi vaginae et uteri)a.a. ll

Savjet Napravit: Ca125 HE4 Romaindex

Markeri napravljeni 10.06.2019 na prvi dan ovulacije

Ca125 do 35 ja 34,95

HE4 do 60,50 ja 65,00

Romaindex do 11.4 ja 13.7

Kad sam dobila rezultate ,srušio mi se svijet.

Doktorica je rekla,,da je dobro,,nije dobro,ali i da nema za zad potrebe za nikakvim paničarenjem.

Rekla je da dođem na ponovni pregled poslje završetka ovulacije i završetka menge ,koja če bit negdje od 21/22.o6 do 26/27.06.2019. Pošto se tada i vračam iz inozemstva s turnira

Čak ni neznam kakva je to Kvadricistična riječ,kakva cista .

Da li je to siguran znak da sam dobila karcinom jajnika.

Hvala na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Ivana, jedino što je sigurno, to je da nemate karcinom jajnika. Obzirom na vrijeme kada je rađen ultrazvuk (trolinijski endometrij govori u prilog sredine ciklusa) najvjerojatnije se radi o folikulu ili žutom tijelu - fiziološkim cistama na jajniku. Potrebno je ponoviti uzv neposredno nakon menstruacije. Za očekivati je da će cista nestati. Ukoliko bi cista perzistirala, potrebno je ponoviti markere.

Ivana25xx

Dobro jutro Dr Balenoviću

Najzahvalnija na brzom odgovoru.koi mi je olakšao dan. nakon puno dana.

Sve me to prepalo,pogotovo kad je doktorica rekla da je od zadnjeg pregleda prije mjesec dana di je bilo sve regularno.cista malo pre velika. I pogotovo ovi nešto povišani markeri.
Spominjala mi neke folikule, čak i da u Zg imamo dobre ustanove za to,možda ju je to sve malo više zabrinulo,pošto sam profesionalna sportašica,redovito me pregledava,i zna da svaka stvar,recimo kao i povreda ruši pripremni ciklus od prije ,a i u napred za određeni period.

Ljepi pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

U svakom menstruacijskom ciklusu dozrijevaju mnoge jajne stanice od kojih jedna preuzima vodeću ulogu i ona ovulira - izbacuje se u trbušnu šupljinu. Nakon ovulacije, na tom mjestu stvara se žuto tijelo. Ponekad se žuto tijelo može napuniti krvlju, te nastane hemoragijska cista. Ukoliko ne dođe do ovulacije na jajniku se stvara folikularna cista, a posljedica toga je poremećej ciklusa - izostanak menstruacije. Sve su to fiziološke ciste koje uglavnom spontano nestanu.

Ivana25xx

Dobro večer

Još jednom najljepša hvala.
Prestrašila sam se jako kad sam dobila POVIŠENE markere.i onda počela kopat po internetu.i kad je doktorica spomenula da imamo u Zg dobre ustanove,valjda je mislila na ev,odstranjivanje ciste, pošto nisam iz Zg.

Ljepi pozdrav

Ivana25xx

Dobro večer
Pre više sam brza,i ne pitam sve,, još samo da utješim svoj strah,radoznalost?
Znam da su cistice ciste sastavni dio nas žena,čak i moje neke frendice imale veče i manje probleme.
Ali me je ustrašio rezultat povišenih markera???zašto povišeni?

Neču vas više gnjaviti

Ljepi pozdrav

Ivana

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod Vas je HE 4 nešto malo iznad gornje granice. Teško je nešto zaključiti na temelju samo jednog mjerenja. Savjetujem da ponovite nalaze.