Trudnoća

Xxxvvv1

Poštovani,imam jedno pitanje dali je moguća trudnoća ako penis bez zaštite dodirne vaginu ili analni otvor a on je u erekciji i iz njega curi malo sperme pa i da dodje malo sperme do vagine ili ispod analnog otvora dali postoji mogućnost da devojka ostane trudna inače posle toga sam je zadovoljio da tako kazem jezikom.
Pa me zanima može li doći tako do trudnoće.
Bas sam zabrinut hvala vam na odgovoru unapred.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovani, ne postoji mogućnost da na opisani način dođe do trudnoće.

Xxxvvv1

Hvala vam puno na odgovoru!
Želim vam sve najbolje.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

Lula89

Postovani, test na trudnocu uradjen 9.ti dan od odnosa, ali ne jutarnjim urinom, clearblue (20-25ml) da li je valudan ukoliko je negativan? Odnos je bio cetvrtak na petak, a u subotu (za tih 9 dana) je uradjen?

Lula89

Oprostite, da budem preciznija: muz i ja radimo na bebici. Ciklusi mi traju oko 30-31 dan. U plodnim danima smo imali nezastucene odnose. Ti su odnosi bili srijeda, cetvrtak, petak, subota, nedelja (od 05.juna do 09.juna - period plodnih dana). Maloprije sam uradila test na trudnocu (znaci oko osmog,devetog dana od odnosa) i bio je negativan. Nije prvi jutarnji urin, radjen je test oko 20h navece. Mjesecnicu bih trebala dobiti (koju ne zelim happy ) otprilike srijeda, cetvrtak ( ciklusi su oko 31,32 dana, znaci za oko 5-6 dana). Da li je test validan ili se jos mogu radovati da sam ipak trudna ?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, test nije 100% siguran obzirom na vrijeme kada je urađen.

Lula89

Postovani doktore, opet ja. Naime, nadovezujem se na predhodno. Maloprije (10 dana nakon odnosa) mi se pojavilo kao malo malo rozkasto na gacicama. Ja trebam da dobijem tek oko srijede, cetvrtka, petka. Nisu mi ciklusi redovni, ali posljednje vrijeme su 31-32 dana (nekad i 35). Ovo bi mi bilo cudno da danas dobijem, na 28mi dan. Nemam niti jednu bubuljicu koje stalno imam na licu u pms (toliko ih je bilo da sam bila na terapiji Diane 35). I svaki pms bude ih bas mnogo, sada niti jedna. Osjetim nekad bol u grudima i od jutros strasnu glavobolju (2x pila ubuprofen). Sta bi ovo moglo znaciti, moze li biti implementacijsko? Hvala mnogo unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, moguće je da se radi o implantacijskom krvarenju. Savjetujem da uradite test s prvim jutarnjim urinom.

Lula89

Kada mogu uraditi test? Ja jos uvijek nisam u periodu ocekivane mjesecnice (ocekivana mjesecnica je oko srijede,cetvrtka,petka). Mozda da sacekam par dana, pa ukoliko ne dobijem mjesecnicu, kojoj se ne nadam, da uradim test? Ja sam jucer imala ovo blago blago krvarenje (mozda u normalnim uslovima ne bih ni primjetila, ali posto sada na sve obracam paznju...dakle, bukvalno svijetlo roza boja, pomjesana sa bjelancevinom, kao u periodu ovulacije, potpuno disketno roze boje), dok danas nemam nista. Mislila sam da sam mozda dobila, ali danas je i ulozak i obris cist. Imam bolove u donjem dijelu trbuha, kao i donji dio ledja, ali periodicno. Dakle, da li da cekam jos koji dan da uradim test? Hvala Vam unaprijed. LP

Lula89

PS. Još nešto samo - koliko citam na netu, ukoliko je riječ o implementacijskom krvarenju, to ne bi trebalo biti problem? Moja prijateljica je imala i imala je urednu trudnocu. Citam da je problem ukoliko je krvarenje obilno, bolno itd (vanmatericna, spontani i sl.). Ja garantujem da ovo u "normalnim" uvjetima ne bih ni zamjetila. Ali posto gledam svaki trag...U principu, ukoliko jeste impl., to nije nikakva patologija? Svakako da cu otici ljecniku ukoliko test pokaze trudnocu.

Ivo Balenović, dr. med.

Implantacijsko krvarenje nije patološko krvarenje nego normalna nuspojava koja se može desiti prilikom implantacije zametka. Dan nakon implantacije u krvi majke se može detektirati hormon trudnoće beta- hcg. U vrijeme oko očekivane menstruacije količina beta hcg-a je tolika da je test gotovo 100% siguran.

Dana0207

Postovani, imala sam odnos u plodnim danima, decko je ejakulirao dva puta. Od tada je proslo 7 dana a trebala bih dobiti za nekih 10ak dana. Imam blage bolove u donjem delu stomaka i blage vrtoglavice kada ustanem, a osecam i malu mucninu. Poslednji menstrualni ciklus je bio 26.05. Test sam uradila ali je negativan. Zanima me da li postoji mogucnost da sam trudna?

Lula89

Postovani, kako sam citala raznorazne stvari, potpuno sam sludjena. Naime, danas je 30ti dan ciklusa, imala sam jutros blagu sukrvicu, na ulosku nema nista, osima sto je unutar vagine crno. Ali nikako da krvarenje krene. Jutros rano sam radila test (25 mlU) koji je negativan. Prvo sam mislila da je implementacijsko krvarenje, ali sam u citanju naisla na vanmatericnu trudnocu, gdje sam se uzasno prepala. Imam bol u ledjima, ali nije nepodnosljiva. Rekla bih da je ovo pocetak ciklusa (mozda cu sutra prokrvariti). Uglavnom, u svakom slucaju da je trudnoca, bilo kakva, test bi jutros bio pozitivan, a ne negativan? Tj mogu li trudnocu (posebno vanmatericnu) izbaciti iz razmatranja? Moj ginekolog je na godisnjem ,tek mogu sl sedmice na pregled, pa sam u panici. Dakle, test radjen jutros na 30ti dan ciklusa, gdje je blago krvarenje je engativan. Moze li se svaka vrsta trudnoce iskljuciti? I sta ako ostane ovo krvarenje (oskudno) - da li tad imam razlog za brigu (posebno na ne daj Boze vanmatericnu) ? Oprostite molim Vas na pitanjima, ali sam sluđena i u panici. Najvise me je strah te vanmatericne, prosto se sva tresem i na kraju jedva cekam da normalno prokrvarim.

Dana0207

A danas u toku dana sam i primetila rozikasti iscedak prilikom mokrenja. Da li ima razloga za brigu ?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Dana0207, ponovite test. Moguće da se radi o implantacijskom krvarenju.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Lula, test na trudnoću je pozitivan i kod izvanmaternične trudnoće. Kod izvanmaternične trudnoće oskudno krvarenje i bolovi javljaju se otprilike dva tjedna nakon izostale menstruacije, tako da izvanmaterničnu trudnoću možete isključiti.

Lula89

Danas sam na 31.dan ciklusa (a toliko otprilike i traju) uradila jos jedan test, koji je također negativan. Nije na prvi jutarnji urin, ali je clearblue.Krvarenje je prilikom mokrenja obilno i crveno, ulozak je dosta smedje boje. Rekla bih mozda za nijansu slabije krvarenje nego inace, ali tek je prvi dan (juce je bilo smedje samo). Mislite da se mogu opustiti i iskljuciti svaku mogucnost trudnoce (i jucer i danas test negativan - jucer prvi jutarnji urin, danas popodnevni). Tj, implementacijsko krvarenje nije svakako, kao ni izvanmatericna. Oprostite na opsirnosti i hvala Vam mnogo na svim odgovorima i ljubaznosti.

Ivo Balenović, dr. med.

Vjerojatno je početak menstruacije.

Bozur1

Postovani,imam pitanje.
Znaci 29.05 sam imala nezasticeni spolni odnos,2 dana nakon toga dobila sam lagano roskasto krvarenje i smedji iscjedak koji je trajao 3 dana.Menstruacija mi je tada kasnila 5 dana ali je dosla 3.6 i trajala do 7.6.Posljednjih dana stalno imam mucnine ali ne povracam,grudi su mi osjetljive i jutros sam pocela primjecivati da mi bradavice postaju tamnije.2 puta do sad sam imala kao neke grceve u stomaku,slicno kap kad trebam dobit ali nije isto.I par puta sam imala grceve u nogama i preponama.Apetit mi se uzasno povecao i stalno mi trazi da nesto jedem.Takoder sam vrlo naduta i cesto imam proljev.12.6 sam imala smedji iscjedak koji je presao u laganu krv(sto me podsjetilo na menstruaciju) ali vec sam je imala ima par dana od toga a ovo je trajalo samo 2 i pol dana.A menstruaciju tek trebam dobiti 27.6.Napravila sam test za trudnocu dok mi je bio taj iscjedak 13.6 ali je bio negativan.Sada me zanima je li moguce da je test bio lazno negativan i da bi sad mogao biti pozitivan,da sam ipak trudna?