diane35 - još jednom

ena

Poštovani doktore,
ukratko: 37 mi je godina, dvoje djece, prije godinu i pol ustanovljeni su policistični jajnici i endometrioza (napominjem da je dijagnoza postavljena bez trodimenzionalnog uzv te da nisu napravljeni nikakvi laboratorijski testovi), kao terapija prepisane su Diane35 (i opet, bez prethodno napravljenih laboratorijskih pregleda). Nakon nešto više od godine dana ciklusi su se stabilizirali, menstruacije su nešto manje bolne ali i dalje obilne i praćene ugrušcima, ten se popravio - no, česte su glavobolje, više ili manje izražena ali veći dio vremena prisutna depresivna stanja, napetost dojki a tu je i desetak kilograma više nego prije terapije. Trenutno sam u pauzi uzimanja terapije, no prije njenog eventualnog nastavka voljela bih čuti i vaše mišljenje: mislite li da je terapija dobro odabrana, postoji li način da se problem riješava ali bez tolikih neugodnih nuspojava (koje, očito, nisu privremenog karaktera) i kamo se obratiti zbog daljnjeg liječenja sad, kad mi je prilično poljuljano povjerenje u dosadašnjeg ginekologa?
Srdačan pozdrav.

Prof. dr. Josip Djelmiš

Poštovana Ena,
ukoliko postoji opravdana sumnja na endometriozu treba učiniti laparskopiju i odstraniti endometriotična žarišta, nakon čega će te se riješiti tegoba.