Dijastaza rektusa i trudnoća

azzie

Pozdrav…
Supruga, 35 godina, je s prvim djetetom (2016 god) u trudnoći dobila pupčanu herniju. Nakon poroda u dva navrata smo kontrolirali herniju i nije se proširivala. Nakon poroda „ostao“ joj je „mali“ trudnički trbuh, te smo tek kasnije saznali da ustvari ima i dijastazu rektusa. Krenula je s vježbama prema programu s ciljem da dijastazu stavimo pod kontrolu. Međutim realno, kako nije bila zadovoljna s napretkom, nakon par mjeseci je odustala od vježbi.
Sada je 11 tjedana trudna i realno trbuh joj već sada izgleda „poveće“. Da li se trebamo brinuti kako trudnoća bude odmicala i trbuh bude još više rastao s obzirom na herniju i dijastazu? Da li dijstaza rektusa ima kakve implikacije na porod?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovani dijastaza rektusa nema utjecaja na trudnoću. Ako bi se pupčana hernija povećavala savjetujem pregled kirurga.