PHD nakon kiretaže

LanaMa

Poštovani,

u 9.tjednu mi je napravljena kiretaža zbog djelomicnog spontanog pobačaja koji se dogodio samo tri dana od planirane kiretaže zbog missed abortusa!
dobila sam PHD nalaz i naravno, budući ništa ne razumjem, molim za kratko tumačenje.

Materijal je obilan i u cjelosti se uzme u rad i uklopi u dvije parafinske kocke.
Histološki nalazimo obilnu dijelom krvlju prožetu decidu s fragmentima decidualno promijenivog endometrija uz Arias Stella fenomen.
Nađe se i oskudno posteljično tkivo sa deciduom bazalis i intermedijalnim trofoblastom.
Oskudno posteljično tkivo građeno je od dijelom degenerativno promijenjenih horijalnih oskudnih resica.

Unaprijed hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, to je patohistološka dijagnoza. Dakle nakon inkompletnog pobačaja običaj je dijelove posteljice poslati na PHD dijagnostiku.
Ne znam što Vas zanima u cijelom opisu jer kažem dijagnoza je patohistološka i samo iz nje možemo izčitati da se radilo o materničnoj trudnoći ( stanice trofoblasta) te da nikakva abnormalnost posteljičnog tkiva nije nađena.
Pošto se kod Vas radilo o missed abortionu. Najčešći uzroci istog su kromoskomske greške ploda.

marijanche2

Postovani...
Nalaz phd poslije missed ab hbd XI + 6
Patohistoloska dijagnoza.
Opis: srednje obilan kiretman kavuma uterusa u kome se pored dosta krvi i nesto sluzi nađe i veci broj partikula tkiva decidue fokalno prozetih eritrocitima i upalnim stanicama kojima dominiraju neutrofilni polimorfonuklreari i makrofagi, te u kojima se uoce brojnija manja i veca polja nekroze obilno prozeta upalnim stanicama.Nađe se i jedna sitna partikula endometrijuma cije zlijezde pokazuju karakteristican Arias-stella fenomen,te brojne avaskularizirane horijalne resice uredne strartifikacije cito i siniciciotrofoblasta sa obilnim nakupinama fibrina,upalnih stanica i eritrocita među njima...U par vidnih polja se uoce obrisi nekroticnih horijalnih resica zbrisanog celularnog crteza...
Molam objasnjenje...hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, phd nalaz nažalost ne ukazuje na uzrok odumrle trudnoće.
Pogledajte moj odgovor neposredno iznad vašeg pitanja.

Magneta

Postovani,
Nalaz phd poslije missed ab hbd XI + 6
Opis: Dosta obilni materijal, kiretaza.

krvni ugrusci, djelovi decidue sa podrucjima nekroze uz horijalne resice sluzavo degenerirane strome.

Voljela bih da mi objasnite sta znaci ovaj nalaz

Unaprijed zahvalna.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, opis je histološki i normalan je za pobačeni plod i posteljicu.
Nažalost ne govori nam o uzroku spontanog pobačaja.

Suzana33

Poštovani, molim Vas da mi ukratko protumačite ph nalaz nakon urađene revizije zbog abortus spontaneus. U pitanju je bila mala trudnoća, oko 5 nedelja.
''Primljen materijal u potpunosti je stavljen u rad, kalupljen u jedan parafinski kalup i pregledan na 4 histoloških rezova bojenih HE metodom a sastoji se od krvi, fragmenata endometrijuma hipersekretornog, gestacionog izgleda i fragmenata decidualnog tkiva. Horionskih čupica u poslatom materijalu nema.''

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne znam što da vam tu pojasnim. Dijagnoza je patološka i ne ukazuje ništa o uzroku pobačaja.

maja1309

Poštovani molim vas da mi objasnite šta znači moj PHD nalaz nakon kiretaže?

Da bi me što bolje razumijeli prvo ću vam prepisati otpusno pismo iz bolnice, a nakon njega nalaz PHD analize.

Otpusno pismo:
Dijagnoza: Missed ab. hbd 10+6 (UZV 8)
V.A.et curettage
PHD

Pacijentica primjena u Odjel ginekologije zbog zadržanog pobačaja, a radi dovršetka trudnoće kiretažom.
UZV: u uterusu gestecijski mjehur sa plodom CRL 16mm negativne srčane akcije.
14.5.2013 u kratkotrajnoj OA učini se gore navedeni zahvat koji protekne uredno. Materijal poslan na PHD analizu. Nakon zahvata pacijentica subjektivno i klinički dobro uz uterotoničku i antibiotsku terapiju.
14.5.2013 primila imunoglobulin anti-D.
Otpušta se urednog općeg stanja uz savijet i terapiju:
Zinat 500mg 8dana 2*1
ergotyl sol 3*20gtt/ 5 dana

PHD nalaz:

Klinička dijagnoza: missed ab hbd 9 (UZV 8tj.)
Materijal: sadržaj materišta

Patološki anatomski nalaz:

Materijal je obilan kiretman koji se sastoji od fragmenata decidue, te najvećim dijelom umjereno do tek mjestimice blago vezivno izmjenjenih korionskih resica.

DG: RESIDUA PLACENTAE

Šta znači moj PHD nalaz? Dali govori zašto je došlo do pobačaja?

Dejan Šakoronja, dr. med.

PHD nalaz ne govori o uzroku odumrle trudnoće. Nalaz samo govori da je trudnoća bila u maternici.
Najčešći uzroci pobačaja su kromosomske greške, no to se ne utvrđuje na ovaj način.

maja1309

Molim vad da mi odgovorite još na par pitanja.

Nakon kiretaže laboratoriski nalazi krvi i urina su uredni, papa test (koji je rađen dan prije kiretaže) je uredan.
Ovo mi je prvi spontani pobačaj.

Dali nakon kiretaže preporučate raditi CB na klamidiju, ureaplazmu, mikroplazmu i HPV kao i TORCH nalaz?
Koliku pauzu preporučate do sljedeće trudnoće?

Hvala Vam puno na na odgovoru.

Svima nam puno znači da dok čekamo termin kod doktora neke odgovore možemo dobiti i na ovakav način.

lp, Maja

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, možete napraviti cervikalne briseve prije iduće trudnoće.
Ppreporučena pauza je 4-6 mjeseci.

Jk93

Postovani nedavno sam imala kiretazu radi missid abd. Dobila sam nalaz pa me zanima kakav je. Da napomenem trudnoca je bila uredna do tadasnjeg pregleda jiretaza je radena na 10+5 Nalaz Primljeno je krvavo tkivo. Mikroskopski, vidi se tekuća i ugrušana krv te decidua sa stanicama intermedijarnog trofoblasta uz korionske resice koje su veće i nezreloga izgleda s fokalno vidljivim krvnim žilama te nukleiranim eritrocitima unutar lumena. Vide se i manje korionske resice u cijelosti fibrozirane strome. U materijalu su i fragmenti endometrija hipersekretornoga izgleda. Mišljenje GRAVIDITAS

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, iz PHD nalaza se može vidjeti samo da se radilo o trudnoći. Uzrok missed ab. je slučajna genetska pogreška koja je nastala u ranoj diobi oplođene jajne stanice.