Doksiciklin

Verica123

Postovani, dobila sam doksiciklin kapsule 10 dana po dvije zbog hlanidije, ureaplazne i mikoplazme..Menstruaciju trebam dobiti 22.avgusta a pocela sam piti tablete 10. Ako bi doslo do trudnoce koje posledice mogu biti, posto znam da se taj lijek ne smije koristiti u trudnoci..Ne znajuci za bakterije ja i suprug smo imali odnose u vrijeme plodnih dana..rekla sam dr ona je ipak dala doksiciklin..
Jos me zanima koliko treba cekati posle terapije da se radi kontrolni bris da utvrdim da nema bakterija..ginekolog kaze mjesec i po, porodicni dr 20 dana posle zadnje tablete..Hvala Vam

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, iako doksiciklin nije preporučljiv u trudnoći, terapijske doze ne mogu naškoditi plodu. Nakon terapije potrebno je ponoviti briseve nakon dva do četiri tjedna.

Verica123

Hvala Vam na odgovoru..koliko nakon terapije doksiciklinom smijemo imati odnose? Jos mi recite da li je cervicitis nuzan za obstrukciju jajovoda..tj da li mora prvo doci do upale...

Ivo Balenović, dr. med.

Odnose možete imati tjedan dana nakon terapije. Ako se upala cerviksa (cervicitis) proširi preko maternice na jajovode, može doći do opstrukcije jajovoda.

Verica123

Hvala Vam doktore, da li to znaci da posle terapije smije opet raditi na trudnoci ili cekati kontrolne briseve...
Koji su simptomi upale cerviksa..ili zacepljenih jajovoda..strah me od toga ali moja dr opste ne govori da idem da provjerim jajovode..postoje li ikakvi simptomi upale cerviksa..

Ivo Balenović, dr. med.

Nakon terapije možete raditi na trudnoći. Simptomi ovise o uzročniku, ali najčešće se javlja iscjedak (neugodna mirisa) uz bolove u donjem abdomenu. To može biti popraćeno temperaturom i lošim općim stanjem. Neke bakterije (Chlamidija) uzrokuju asimptomatske upale, ili je upala popraćena tek blagim smetnjama.