Mikrocisticni jajnici ili policisticni

lalepod

Pozdrav, na pregledu abdominalnim ultrazvukom ustanovljeno mi je da imam mikrocistične jajnice. Imam neredovite menustracije
Uterus- avf, uredne veličine i ehomorfologije
Endometrij- prolifarcijski, homogen
Desni ovarij- uredne veličine i diskretno mikrocistične građe
Lijevi- uredne veličine i diskretno mikrocistične građe
Uradila sam i analizu hormona:
TSH : 3,532 uIU/mL
FSH: 5,7 mIU/mL
LH: 7,4 mIU/mL
Prolaktin: 408,4 uIU/mL
Insulin 0' profil 12,5 mU/L
Insulin 60' profil 65,4 mU/L
Insulin 120' profil 54,0 mU/L
Receno mi je da su mi hormoni okej, ali da mogu biti bolji. Ginekolog mi je rekao da je mozda inzulinska rezistencija u pitanju po ovom nalazu inzulina. Prepisan mi je Inofolic kao terapija. Ako su hormoni uredu, a postoji sumnja za inzulinsku rezistenciju, da li to upucuje na PCOS ?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, urađeni hormoni su u granici normale. Bilo bi dobro odrediti još i androgene hormone (DHEAS, testosteron) i uraditi OGTT. Ukoliko su androgeni povišeni ( a to ide u sklopu PCOS-a) u obzir dolazi terapija oralnim kontraceptivima antiandrogenog djelovanja.