Duljina cervixa

Ajnat

Poštovani, trudna sam 5t + 6d i danas sam obavila prvi uzv. Sve je bilo u redu, no zabrinula me duljina cerviksa koja iznosi tek 3.7cm. Istražujući internetom nailazim podatke da se prije 15.tt duljina cervixa ni ne mjeri te da u 16.tt njegova duljina iznosi između 4 i 4.5 cm.
Budući da mi je ovo prva trudnoća, zabrinuta sam, a i neupućena. Raste li cervix na početku trudnoće? Postoji li mogućnost da se njegova veličina u mojem slučaju još poveća? Trebam li se zabrinuti već sad?

Imam 28 god, cervikalne briseve ću obaviti ovaj tjedan no njihovi nalazi se čekaju barem 2 (možda čak i 3) tjedna.
Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu. Duljina cerviksa u ovoj fazi nema nikakvog utjecaja na ishod trudnoće. Sama duljina cerviksa varira i različita je od osobe do osobe (kao i sve ostale mjere na ljudskom tijelu).