duphastone

jasmine

trebam pomoć!
bila sam kod ginekologa zbog neredovitiih menstruacija i on mi je prepisao duphastone od 17-22 dana ciklusa.
pa mene zanima kako da ja izračunam ¸17.dan ciklusa s obzirom na neredovite menstruacije.
unaprijed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Duphastone je progesteronski preparat koji se očino koristi od 16 do 25.dana ciklusa.
Prvi dan ciklusa je dan kad dobijete menstruaciju.
16-dan ciklusa je 16 dana odpočetka menstruacije .Pijete 2x1 do 25 .dana ciklusa.
Tako najmanje kroz tri ciklusa-

Maja99

Poštovana,
molim Vas za savjet. Imam policististične jajnike i zbog njih neredovite cikluse. Propisali su mi Duphastone tablete, koje sam počela piti prije 12 dana, i to 2 puta dnevno po jednu tabletu. Prvu tabletu popila sam 15. dan ciklusa i jučer sam dobila menstruaciju, a nisam popila sve tablete pa me zanima da li mogu nastaviti piti ili ne.

Puno Vam hvala na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, ako ste dobila menstruaciju, ne trebate ih dalje uzimati. Sljedeći mjesec krenite ih ponovno uzimati od 15. tog dana ciklusa.

Blackgirl

Poštovani. U 13toj sam sedmici trudnoce. Od prvog pregleda pijem Duphastone 3x1 i Femibion vitamine. Naime vec vise od 2 mjeseca se borim sa totalno zacepljenim nosem. Nista ne pomaze osim Snup D spreja. Ni na sto nisam alergicna, ne mogu ni jedan drugi uzrok da pronadjem osim da mi Duphaston izaziva taj zacepljen nos. Jer nemam nikakvih drugih promijena osim tih tableta i ovo mi se prvi put desava. Znaci gusi me, budi me po 3x u noci i bas mi je tesko. Doktorica kaze da nikada nije imala takav slucaj pa mi je preporucila da pocnem koristiti Utrogestan. Pa bih vas pitala sta vi mislite, jeli moguce da mi je to od tih tableta. Izvinite na dugom pitanju. Svako dobro.. Lp.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, svaki lijek može imati određene nuspojave. Da li su Vaše smetnje uzrokovane Duphastonom ne mogu reći. To ćemo znati tek ako smetnje prestanu promjenom terapije.