ektopicna trudnoca

Snezana

Postovana doktorice htela bih najpre da Vam se zahvalim na odgovoru u vezi UZ pregleda .Ali me interesuje ono sto ste spomenulu u vezi ektopicne trudnoce.Da li je to opasno i da li se iz takve trudnoce moze razvijati normalan plod? Da li se mora uciniti kiretaza u sl.poslojanje takve trudnoce?
Unapred Vam se zahvaljujem na odgovoru i zelim Vam mnogo uspeha

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
ektopična trudnoća je patološko stanje rane trudnoće što znači da ne postoje uvijeti normalnog rasta i razvoja trudnoće. U slučaju ektopičnog začeća trudnici prijeti opasnost od iskrvarenja, pa se savjetuje provođenje konzervativnog ili kirurškog liječenja. Kiretaža ne riješava problem izvanmaternične trudnoće, već se samo provodi u slučajevima neprimjerenog razvoja unutarmaternične trudnoće.