epiduralna i carski

Sonja

Zanima me koja se od ovih epiduralnih koristi u nasim bolnicama? http://pregnancy.about.com/gi/dyn...rtumme.hypermart.net%2Fepidurals.htm
Takodjer me zanima zasto se nakon spinalne mora lezati 12 sati, jer su mi americki doktori rekli da nema nista magicnog u lezanju 12 sati nakon spinalne i da se zena, ako zeli moze dic cim se dovoljno dobro osjeca da tako ucini.
Unaprijed zahvaljujem.

prof. dr. Josip Djelmiš

Poštovana Sonja,

Regionalne anestezije (epiduralna i spinalna) se izvode jednako i u Americi i u Hrvatskoj. Za vrijeme poroda se daje epiduralna anestezija: preko postavljenog katetera se tijekom poroda po potrebi dodaje lokalni anestetik.
Nakon spinalne anestezije nekoliko sati je krvni tlak snižen pa je zbog toga potreban oprez kod ustajanja.