epiziotomija

nina

Mora li se u svim hrvatskim rodilištima raditi epiziotomija pri porodu? Ima li načina da se to izbjegne? Kome se za to obratiti?

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođo Nina,
Da li raditi ili ne epiziotiomiju tijekom vaginalnog porođaja ovisi o brojnim čimbenicima i procjeni liječnika i primalje. Od svih faktora najznačajniji su konstitucija pacijetnice i tijek porođaja, a upute o Vašem konkretnom slučaju najvbolje će Vam predočiti Vaš porodničar. Željela bih Vam ipak skrenuti pozornost da iako epiziotomija može u prvo vrijeme nakon porođaja uvjetovati osjećaj nelagode i bolnosti ipak doprinosi očuvanju kvalitete mišićja male zdjelice i smanjenju učestalosti uroginekoloških tegoba, što je naročito važno u poznijoj životnoj dobi. Stoga, po mom mišljenju odluku o provođenju ovog zahvata treba prepustiti stručnoj osobi od Vašeg povjerenja.