epiziotomija

Silvija

Postovana dr.Kupesic,

Procitala sam negdje na internetu: "jedanput epiziotomija, svaki put epiziotomija". Iskreno da vam kazem ne vjerujem nikom vise nego vama, pa zelim cuti vase misjenje (buduci da sam imala epiziotomiju pri prvom porodu i grozim se od same pomisli na druge ili vise njih). Hvala.

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Epiziotomija se provodi u svrhu zaštite dna mišićja male zdjelice i prevencije urogenitalnih tegoba u kasnijem životu žene. Ovaj se lokalni zahvat provodi pri izgonu čeda, a u ovisnosti o lokalnom nalazu, veličini novorođenčeta itd. Prethodna epiziotomija nije isključiva indikacija epiziotomije u narednom porodu. Isto tako, ne možemo isključiti potrebu epiziotomije u narednoj trudnoći ne imajući u vidu objektivne parametre u trenutku poroda.