Escapelle

Ivo Balenović, dr. med.

U tom slučaju se preporučuje spirala - Mirena.

dada1979

Zahvaljujem na odgovoru.
Imam jos jedno pitanje.
Danas je 7 dan od escapelle a ja jos nisam dobila izazvano krvarenje.
Redovnu menstr.trebam dobit za 9-10 dana.
Sta ako ne dobijem to izazvano krvarenje kroz 3 dana znaci li to da pilula nije djelovala i da sam trudna

Ivo Balenović, dr. med.

Na mora se uvijek nakon uzete tablete javiti krvarenje - to je samo jedna od mogućih nuspojava. Pričekajte menstruaciju.

dada1979

Postovani hvala na odgovoru
Ja izazvanu mjesecnicu nidam jos dobila evo 11 dana od escapelle.
Jutros sam obavila test clearblue onaj sto pokazuje rezultat do 6 dana prije nadolazece menstruacije i negativan je.
Znaci danas mi je 12 dana od rizicnog odnosa i 4 dana prije dolaska menstruacije,da li da smatram da je test pokazao ispravno tj da nisam trudna ili sam ipak rano obavila test

Ivo Balenović, dr. med.

Dvanaest dana od rizičnog odnosa test je vrlo pouzdan. Pričekajte menstruaciju.

dada1979

Postovani doktore ja bi vas molila jednu pomoc.
Znaci ja sam 79 godiste.
Da li bi mi mogli izracunati po datumima koje cu stavit od zadnjih 6 mj kad mi pocinju plodni dani i ovulacija i da li sam ovaj 12 mj vec danas 14.12 u plodnim danima
Da napomenem da sam prije cca mjesec dana popila Escapellu.
Evo datumi menstruacije.
6 mjesec mens od 11-15
7 mjesec od 13-17
8 mjesec od 15-19
9 mjesec od 16-20
10 mjesec od 14-19
11 mjesec od 14-19
12 mjesec od 9-13
Zahvaljujem od srca

dada1979

Da napomenem da sam zadnju mens imala od 9-13.12 sad ovaj mj.
Odnos bez zastite sam imala sinoc 13.12 pa me zanima da li postoji mogucnost trudnoce ako sam vec bila u plodnim danima ili pocinju kroz dan dva,da li svakako postoji mogucnost trudnoce.
I danas imam malo sukrvice kad se obrisem nakon mokrenja.

dada1979

Evo i datumi menstruacije od 1,2,3,i 4 mj.
1 mj od 21-26
2 mj od 14-18
3 mj od 13-17
4 mj od 23-37
Peti mj na zalost nemam zapisano pa mislim da taj mj cak nisam ni dobila menst.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, odnos je bio u vrijeme neplodnih dana. Plodni dani se računaju od 3 dana prije do 3 dana nakon ovulacije. Do ovulacije dolazi oko 14. dana ciklusa.

dada1979

Zahvaljujem na odgovoru da li mi mozete reci po ovim datumima kad meni onda stupaju plodni dani

Ivo Balenović, dr. med.

Plodni dani su vrijeme oko ovulacije (3 dana prije i 3 dana nakon). Ovulaciju ne možemo predvidjeti, ali 14 dana nakon ovulacije nastupa menstruacija, tako da se plodni dani (kod neredovitih ciklusa) mogu odrediti samo retrogradno.

dada1979

Zahvaljujem.
A da li mi mozete po ovim datumima reci koliko traje moj ciklus da li je to 26 ili 31 dan ili neki drugi

Ivo Balenović, dr. med.

Ciklusi variraju, ne traju uvijek jednako.

dada1979

Postovani zahvaljujem vam na vremenu i odgovorima,jos bi imala jedno pitanje ako imate vremena za odg.
Po ovim datumima u zadnjih god dana da li postoji mogucnost da je meni sad ovaj 12 mj ovulacija bila odma iza menstruacije cca do 5 dana.
Ja nikako po ovim datumima ne kontam kako da izracunam od prilike koliko mi je ciklus,vidim da neke gosp racunaju da im je 28 ili 24 ili 31 al ja neznam to izracunati pa evo po vasem misljenu da li mi je ovaj mj ovulacija mogla bit odmah iza menstruacije jer se bojim radi nezasticenog odnosa koji je bio 6 dan ciklusa

Ivo Balenović, dr. med.

Nije moguće da Vam je ovulacija bila 5. dana ciklusa. Potrebno je barem 10-ak dana da jajna stanica sazrije i ovulira.

dada1979

Hvala na odgovoru i Lp iz Slavonije

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

dada1979

Lp doktore.
Prije svega da vam zaželim sve najbolje za Bozic i novu godinu.
E sad imam jedno pitanje.
Na 5 dan ciklusa sam imala odnos,to je ujedno bio i zadnji dan menstruacije.
Po menstrualnom kalendaru ja sam jucer trebala imat ovulaciju,međutim meni nisu dosli jos ni plodni dani niti ovulacija.
Pratim cervikalnu sluz,pratim i ovulacijske trakice ali jos uvijek nema nista osim u zadnjih 8 dana bol u jajnicima i desnom kuku.
Neznam sta se desava pa me zanima da li je moguce da mi je ovulacija bila odma iza menstruacije na dva tri ili 5 dana ili ja ovaj mj nemam ovulaciju?
Po kalendaru ciklusi su mi 31 dan ali ovaj 12 mj mi je ciklus dosao na 25 dan.
Molim vas da mi date svoje strucno misljenje i ako sumnjate na trudnocu da li mogu vec obavit test na trudnocu s obzirom da sam odnos imala 14.12 tocnije 5 dan menstruacije(zadnji dan menstruacije).
Jako me je strah s obzirom da imam 41 godinu i da sam sa nepunih 9 godina usla u pubertet.
Menstruacije su mi od prvog dana 4/5 dana.
Hvala na odg unaprijed

dada1979

Znaci da ukratko rezimiram svoj upit.
Zanima me da li je moguce po ciklusima iz prije dva posta da sam imala ovulaciju do 5 dana iza menstruacije pa da sam ostala trudna ili ja imam ovaj mj ciklus bez ovulacije?i jos nesto bih vas upitala,svaki mjesec od prilike na 10 dana prije menstruacije imam jake bolove u debelom crijevu koji traju nekih pola sata i vise ih nema opet do iduceg mj,zasto mi se to desava?
Radila sam analizu stolice jer je dokt sumnjao na rak d.crijeva ali nalaz je bio uredan a meni se i dalje to desava.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ovulacija ne mora uvijek biti praćena bolovima. Da li je ciklus bio anovulatoran ne može se znati. Obzirom na vrijeme proteklo od odnosa možete uraditi test na trudnoću (biti će pouzdan).