Estrogeni

Anja

Postovana doktorice,

Imam 35 godina i nisam radjala. Pre otprilike 4 god. Dijagnosticirana mi je ranica na grlicu, tipa leukokeratoze i zbog toga sam pod stalnim lecnickim nadzorom. Dosadasnja terapija je uglavnom obuhvatila tusiranje jodom, i povremeno Nistatin zbog glivicne infekcije. Svi dosadasnji Papa nalazi su bili II, a zadnji kolposkopski nalaz: atroficni colpitis ( egzocerviks prekriven plocastim slojem epitela, Shiller negativan.. medjutim od pre 10-ak meseci javljaju mi se odredjeni simptomi tipa opadanja kose, listanja noktiju U medjuvremenu je radjen ultrazvuk i utvrdjeno je da su mikrocisticni jajnici. Zatim je radjena hormonska pretraga 14. dana ciklusa (trajao je 25 dana) i rezultat je:
FSH 3.7
LH 1.7
Prolaktin 580
Testosteron 0.2
Progesteron 96
Nikakva terapija mi nije prepisana , ali se u medjuvremenu javilo «preskakanje « srca. Uzimala sam Betadin zbog infekcije.
Nakon 4 meseca je ponovljena horm. pretraga, 6. dana ciklusa i rezultat je
FSH 3.9
LH 1.7
Prolaktin 440
Testosteron
Progesteron 3.9
Ljecnik je konstatovao ocigledan estrogenski nedostatak ( takodje sluznica i dalje atroficna ) i prepisao mi cikloproginova. U medjuvremenu sam sprovodila biljnu terapiju sa cajevima i estrogenskim namirnicama (oko mesec dana ) i skoro da nema vise simptome preskakanja srca i listanja noktiju, ali su se pojavile , neznatno, malje po licu To sam rekla i lecniku i on je rekao da odlozimo terapiju za mesec dana. U principu nisam narocito protiv NHL ali sam sklonija prirodnim preparatima. Zanima me vase misljene i kakvi su izgledi za trudnocu. Unapred HVALA i velike pohvale za Vasu rubriku i strpljenje.

Doc. dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Vaši hormonski nalazi ukazuju na snižene vrijednosti gonadotropina. U Vašem pismu niste napomenuli da li učinjena analiza razine estrogena i kakav je ultrazvučni nalaz, da li su postojali ili postoje uredni ovulacijski ciklusi i sl. Ukoliko se dokaže anovulacija, deficit estrogena i niske razine gonadotropina, te smanjen volumen jajnika, nalaz upućuje na hipogonadotropni hipogonadizam. U slučaju želje za trudnoćom primjerenom stimulacijom ovulacije moguće je postići ovulaciju i nadamo se zanošenje. U međuvremenu se zbog manjka estrogena savjetuje nadomjesno liječenje uz prethodne detaljne laboratorijske pretrage.

Anja

Dopuna:

Ultrazvucnim nalazom otkriveni su mirocisticni jajnici, menstruacije su uredne i postoje ovulacije. kakve lab. analize su potrebne?Hvala

Doc. dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Prije uvođenja hormonskog liječenja neophodno je učiniti kompletnu krvnu sliku, ŠUK, sedimentaciju, koagulogram, hepatogram, lipidogram te urin sa sedimentom. Ukoliko su nalazi u granicama normale preporuča se primjena hormosnke terapije.