Folna kiselina

Ana

Poštovana,
čitajući ove stranice primjetila sam da preporučujete uzimanje Folik plus tableta već prije planirane trudnoće, pa me zanima može li uzimanje multivitaminskog preparata Natural Wealtha "ABC Plus" koji između ostalog sadrži i 400 mikrograma ( 200 % RDA ) folne kiseline zamjeniti uzimanje Folik plus, odnosno može li štetiti uzimaju li se oba preparata istodobno?
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Ukoliko koristite multivitaminski preparat ABC Plus netrebate dodatno primjenjivati Folic Plus. Količina folne kiseline u tom preparatu dostatna je za prekoncepcijsku primjenu. Smatram da istodobno uzimanje preparata nije potrebno, ali ne može izazvati neželjene posljedice.

Vesna

Poštovana,
zanima me koliko UZV pregleda se preporuča tijekom trudnoće i da li ultrazvuk djeluje štetno ako se učestalo koristi?
Unaprijed hvala

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Pošotvana,
Preporuča se učiniti 4-5 ultrazvučnih pregleda tijekom trudnoće, a smatra se ad dijagnostički ultrazvuk, ukoliko se koristi na pravilan način (kratka ekspozicija fetusa tijekom pretrage, cca 10 min.) nema nepoželjnog učinka na trudnoću.