Gestacijski dijabetes

Nata

Postovani,

Molim Vas da mi odgovorite koja je procedura prilikom zaprimanja u bolnicu rodijlja kod kojih je dijagnosticiran gestacijski dijabetes. Naime, dijabetes drzim pod kontrolom dijetom, a ultrazvucno je velicina djeteta ok.

Cula sam da se trudnice s dijabetesom primaju u bolnicu nesto ranije (cak 2 tj. prije termina). Je li to pravilo i kakve se pretrage vrse u ta dva tjedna?

Zahvaljujem na odgovoru.

prof. dr. Josip Djelmiš

Poštovana Nata,
trudnicu s gestacijskim dijabetesom zahtjeva pojačanu antenatalnu skrb. Ukoliko se dijetom (ili dijetom i inzulinom) dobro regulira glikemija, a rast fetusa je uredan nije potrebna hospitalizacija sve do 40. tjedana trudnoće. Ukoliko porod ne započme do navršenih 40. tjedana preporučit će Vam indukciju poroda ili primitak u ginekološki odjel.