gestacijski dijabetes?

jana_zg_84

U 27. sam tjednu trudnoce, beba je uredne velicine, a ja sam do sad dobila 4 kg. Usla sam u trudnocu s povisenom kilazom pa pazim na prehranu. U obitelji imam dijabetecara i imam 35. godina te sam i vise nego svijesna predispozicije za gestacijski dijabetes. U prvom tromjesjecju nataste sam imala secer 4.4 te ga redovno kontroliram aparaticem doma. Jutarnji je cijelo vrijeme oko 4.4 do 4.8 maximalno. Tocno dva sata nakon jela mi obicno bude do 6.4 no nekoliko sam puta primjetila i 6.8 ili 7.0 (kad se jako najedem i vise ugljikohidrata) no nakon npr. dodatnih pola sata mi padne uvijek ispod 6, vecinom i nize. Prije samog jela (npr 3-4 h nakon obroka) mi je do max 5.5 (vecinom i nize). Pred dva tjedna sam isla na ogtt no nakon popijene slatke otopine mi je bilo slabo te sam se ispovracala. Moj je doktor rekao da je po njemu sve ok i da ne trebam ponovno na ogtt. Dali mislite da su moje vrijednosti ok ili da trazim ponovno uputnicu za ogtt? Brine me ovaj secer oko 7 koji put nakon jela jer vidim da se trudnicama sa GD preporuca 2h nakon jela ispod 6.4, no po nekim lijecnicima ispod 7. Mjerila sam i muzu secer 2h nakon jela i njemu isto nekad bude 7 iako nema problema sa secerom.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vrijednosti su u granicama normale. Nema potrebe za ponavljanjem OGTT-a. Preporuke za dijagnozu gestacijskog dijabetesa po principu graničnih vrijednosti glukoze u venskoj plazmi: natašte: 5,1 mmol/L, i nakon 75 g glukoze (OGTT) i to mjerenja koncentracije glukoze nakon sat vremena: 10,0 mmol/L i nakon 2 sata od opterećenja: 8,5 mmol/L.

jana_zg_84

Hvala na odgovoru! Opcenito me zbunjuju te vrijednosti kod trudnica jer kod ne-trudnih ljudi se smatra normalnim do 7.8 do 2h nakon jela te mi se ova granica od 6.4 kod trudnica ne cini realna. Meni je fluktuacija secera ista kao i prije trudnoce, ujutro ispod 5 ali 2h nakon jela ponekad i oko 7 ili malo iznad. Prema tome ne vidim da mi se ista promjenilo. Npr neki dan nakon rucka s rizom mi je nakon 2h bilo 7.4 no poslije je pao i nakon 4h mi bio 5.1. Jel to upucuje na probleme s regulacijom secera ili je tih 7.2 normalno zbog vise uh?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, fluktuacija šećera u krvi je normalna pojava. Zbog djelovanja hormona u početku trudnoće vrijednosti šećera su nešto niže nego li je to uobičajeno. Dokle god vrijednost šećera u OGTT-u ne prelazi granice (5,1 mmol/L natašte - 10,0 mmol/L nakon 60 min - 8,5 mmol/L nakon 120 min) ne radi se o gestacijskom dijabetesu.