ginekologija

MIRJANA

molim da mi pojasnite računanje plodnih dana te ako na tržištu postoji aparat za računanje istih molim njegov naziv

doc.dr. S. Kupešić

Poštovana gospođice Mirjana,
Plodni dani se izračunavaju u ovisnosti o duljini Vašeg ciklusa; ukoliko ciklus traje 28 dana jednostavnim oduzimanje broja 15, dobiti ćete dan 13. koji ukazuje da se ovulacija dešava približno tog dana (pretpostavljajući da je druga faza ciklusa , tzv. lutealna faza stalna, a ciklusi redoviti). Ukoliko su ciklusi skraćeni i primjerice traju 25 dana, tada se istim postupkom računanja može pretpostaviti da ovulacija nastupa preuranjeno, odn. već 10. dana ciklusa. Analogno, ukoliko imate produljeni ciklus npr od 33 dana, ovulacija se može očekivati 18. dana ciklusa. Ipak, ovakva su računanja prilično nesigurna, i svakako moraju uključiti po još dva dana , te se smatra sigurnijim ne imati odnose između 10 i 16. dana m. ciklusa, ukoliko Vam menstruacijski ciklus traje 28 dana i analogno između 7. i 13. dana ciklusa za navedeni skraćeni ciklus, te između 15. i 21. dana u slučaju primjera produljenog ciklusa.
Od raspoloživih testova za računanje plodnih dana, na našem tržištu je tzv. F test (Fertility test) koji ukazuje na plodne dane temeljem analize sline, a u nekim ljekarnama s uvoznim preparatima mežete pronaći i testove koji se za određivanje plodnih dana koriste urinom.

VESNA

OPERACIJSKI ZAHVAT
Hysterectomia radicalis sec.Piver ll cum adnexectomia bil.
Lymphadenectomia pelvica
Operirana sam 1.06.01,nalazi su u redu i ja se dobro osjećam.
Zanima me koje stvari mogu raditi a koje ne,radi bržeg oporavka?
A nakon koliko vremena mogu imati spolni odnos?

sara777

Poštovanje, htjela bih cuti vase misljenje sto se tice moje situacije..trebala sam dobiti menstruaciju 25.10-og, kao i prosli mjesec, medjutim tad sam putovala dosta dugo, i prekinula sam s deckom tako da je bilo stresno..jos uvijek nisam dobila, a spolni odnos sam imala 26.10..prije 3 dana sam koristila test i pokazao je negativno..trenutno mislim da imam upalu dole, jer me jako svrbi i koristim canesten kremu, bilo mi je to i prije..jel moguce da zbog toga ne mogu dobit,,ili? iako nisu bili plodni dani 26. jer je to vrijeme menstruacije jesam li mogla ipak ostati trudna?
molim Vas da mi sto prije odgovorite, i unaprijed zahvaljujem!happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno tad niste mogli ostati trudna. No kad ciklus oscilira sve je moguće.

salihova7

Poštovani, imala sam mens. 17.11 trajala 5 dana. Nedugo nakon toga sam imala odnos, tačnije 26.11.. Prije dva dana sam primjetila smeđi iscjedak, nekad čak i krvav.. obilan je. Ne boli me ništa niti imam kakve smetnje.. prerano je za menstruaciju a jedino na to liči.. ne znam u čemu je problem.. Pomišljam na trudnoću.. Inače mi je ciklus redovan. Nikad nisam imala ovako nešto pa "frcam s glavom".

Dejan Šakoronja, dr. med.

Radi se o ovulacijskom iscjetku.

smilealways11

Poštovani,
imam 20.godina i u vezi sam 4 godine. Zadnjih par mjeseci nemam volje za seksom. Pred 3 mj.počela sam piti kontracepcijske pilule(lindynette 30) i od onda se tesko vlazim. Zaista se grozno osjecam jer sam premlada za takve probleme sad Imate li koji savijet?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Savjetujem da se dogovorite sa svojim ginekologom. Mogu se promjeniti pilule za neke druge.

Pavlesic

Poštovani, imam pitanje u vezi moguce trudnoće... ovaj mjesec smo u vrijeme plodnih dana , točnije 3 dana prije ovulacije i 2 dana poslije , radili na trudnoci... sada sam 5 dana prije očekivanog ciklusa, jucer sam otišla po test za trudnoću kupila paket od 2 napravila jedan odmah ujutro i bio pozitivan , par sati nakon iz znatiželje napravila i drugi koji također pozitivan , dosta slabija lijina nego prvoga... i po nagovoru supruga odemo i kupimo digitalni koji sam napravila sljedeće jutro i koji je pokazao negativno, zanima me dali je moguće da je za digitalni rano , da nema jos dovoljno hormona da on reagira ili je veća vjerojatnost da su prva dva dala pogrešan rezultat?
Hvala na vremenu...

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, uradite beta hcg iz krvi. To je jedini siguran način obzirom na vrijeme.