Ginekologija

Postovanje.Popila sam kontracep pilulu u cetvrtak poslednju i jos nema menstruacije evo cetvrti dan pa sam zabrinuta jer u uputstvu stoji da dodje u 7 dana pauze,ali obicno drugi ili treci dan pauze.Da napomenem nezasticen odnos u maju posle toga redovna menstruacija,u junu druga menstruacija i pocela sa pilulama.Hvala na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, mjesečnica će vjerojatno doći, no i ako ne dođe nemate razloga za brigu ako ste redovito uzimali tablete. Moguće je da jedan ciklus krvarenje izostane.

Mima123

Postovani,imala sam odnose 14,15 i 16.08 i 23,24.08 isto nezasticene odnose,jer zelimo bebu happy
Zadnju menstruaciju imala sam 25.07. A trebala sam da dobijem 22.08ali nisam kasnilo mi je 5 dana,i jutros 27.08 kada sam otisla u wc imala sam sta i da vidim,krv. Ali krv je malo svetlije boje i samo kada se obrisem tek tada ima,a a ulozak samo po malo,a i manje me boli stomak nego kada imam menstruaciju. Pa me zanima da li je to implantacijsko krvarenje,ili je menstruacija? P.s posto mi je kasnilo 5 dana grudi su mi dosta nabujale,i imam mucnine,glavobolju,a i nekoliko puta sam uvece povracala. I zanima me isto kada mogu da uradim test?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, učinite test na trudnoću s prvim jutarnjim urinom. Prema navedenim simptomima moglo bi se raditi o trudnoći, ali bez testa nemoguće je to sigurno reći.

boogie26

Postovani,imala sam nezasticeni odnos 19.2 i 21.2...ocekivana menstruacija je trebala doci 22. ali dosla je 2 dana poslije,znaci 24 i trajala je samo tri dana i bila je slabija nego inace..postoji li mogucnost trudnoce? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema svemu navedenom ne postoji nikakva šansa za trudnoću.

Tajana23

Poštovani,
Imala sam ne zaštičeni spolni odnos 1,2.02..Međutim menstrualni ciklus mi je došao redovno nakon 30 dana,24.02 ali samo 2 dana normalnog krvarenja i 2 dana cudnog, boja je bila smeckasta.. zanima me dali je mogucnost trudnoce jer je decko svrsio u mene?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da je nastupila menstruacija, ne postoji mogućnost trudnoće.

tincica7

Postovani,
unazad 2 mj, tocnije, drugi dan mjesecnice (16.01.2018.) pojavio mi se kao neki osip po stidnim usnama sve do anusa (odnosno podrucje istjecanja krvi i brisanja istog). Nikad u zivotu nisam imala takvo nesto. Trajalo je cijelu mjesecnicu (5 dana), te jos 2, 3 dana poslije te nestalo kao da nista nije ni bilo, ali mazala sam obicnim melemom koliko sam mogla. Narednu mjesecnicu (14.02.2018.), drugi dan, ponovno se pocelo pojavljivati isto. Kontaktirala sam odmah jednog doktora privatno da sto prije dodjem i da mi pogleda bar. No medjutim, ovaj put nije bilo ni priblizno kao onaj prethodni put, jako jako malo, te sam mislila da ce do pregleda proci skroz a da doktor ne vidi. No ostalo je dovoljno da vidi. Pogledao mi je i iscjedak pod mikroskopom, TV i C negativno. Rekao je da mi nista ne zeli davati za rodnicu, dao mi je samo kremu Triderm, da mazem iducih 4, 5 dana (1-2x dnevno) i da vjeruje da ce proci. U slucaju opet necega da dodjem. Pitala sam zbog cega mi se to pojavljuje, rekao je da mogu biti razni cimbenici, od ulozaka, uskih hlaca (ujedno, promijenila sam posao te moram biti u uzim hlacama po 7h i u pokretu), alergija, depilacija i da se jednostavno mikroorganizmi koji inace zive na kozi malo razbuktaju i naprave mi taj osip. Mazala sam tom kremom, i vrlo brzo je nestalo sve. No, jucer mi se blago pocelo pojavljivati opet, nakon posla sam primjetila. Da li je moguce da me moj iscjedak kojeg imam valjda oduvijek (normalan) iritira posto mi je uvijek vlazno to podrucje, i da zbog tih uskih hlaca i trenja dolazi do neke reakcije? Drugog objasnjenja jednostavno nemam. Ali zasto mi se onda tokom mjesecnice to pojavljivalo? Sto bih jos trebala uciniti po tom pitanju? Na normalan pregled moram cekati i do 2 i pol mj, bar da sve briseve uradim da vidim jel postoji nesto. Znaci, gljivice nemam, TV nemam, nemam odnose od 12 mj prosle god, a ni za vrijeme odnosa nisam imala to. Ne znam vise sto da radim.
Unaprijed hvala, lp.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, moguće da se radi o alergijskoj reakciji na sintetiku ili deterdžent. U deterdžentima su mnogi alergeni kao što su krom, nikal, živa. Stres ima važnu ulogu u nastanku kožnih promjena. Ukoliko bi se to ponavljalo bilo bi dobro testirati se na alergene.

Hey

Poštovani, pijem lyndinette 20 vec dvije godine. Svaki puta mi dode menstruacija tocno tri dana nakon prestanka uzimanja tableta. Trebala je jucer doci no jos je nema. Ovaj mjesec sam pila prirodnu tinkturu za ciscenje od parazita, ima li to neke veze s tim? Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod žena koje uzimaju kontraceptive menstruacije postaju oskudnije i kraće traju zbog djelovanja tableta na sluznicu (sluznica maternice postane tanka). Ponekad se može dogoditi da menstruacija i potpuno izostane ako se sluznica toliko istanjila da se menstruacijom nema što odbaciti..

Sur123

Postovani,
Pijem vec pola godine Naelia kontracepcijske pilule. Ovaj mjesec npojavio mi se bijeli prozirni gotovo iscjedak koji sam imala inace prije za vrojeme ovulacije. Kako nije moguca tokom pilula koji je moguci razlog?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, iscjedak je uvijek prisutan u rodnici i sastoji se od vode, cervikalne sluzi, odbačenih epitelnih stanica, bakterijske flore i elektrolita. Ukoliko su prisutni simptomi kao što su svrbež, peckanje ili neugodan miris moguće da se radi o upali. U tom slučaju savjetujem da se javite liječniku.

Sur123

A moze li bol u desnom jajniku i nadutost biti simptom skore mjesecnice (6dana)? Ili je nadutost uzrokovala bol jajnika pa se u tom slucaju moram javiti gastroenterologu?

Ivo Balenović, dr. med.

Kod žena koje uzimaju kontracepcijske pilule jajnici miruju, a shodno tome nema ovulatornih bolova. Bol u jajniku može biti posljedica upale, a nadutost može biti nuspojava kontraceptiva.

cella92

Postovani trudna sam 23+4 po zm. Imam 29 godina 1 trudnoca. Cerviks se u 2 tjednq skratio sa 34 na 24. Zaprimljena na hospitalizaciju za 2 dana pustena kuci na strogo mirovanje. Nalaz: cerviks 1/2 čl., smeksan, vanjsko usce ulozivo za jagodicu prsta do UU koje je odrzano. Vanjsko c.usce zjapi. Cervikometrija TVS, blagi v oblik unutrqsnjeg c. usca, 24 mm c kanal. Uredan rast i FD. Zanima me koliko to mirovanje mora biti? Smijem li samo na wc ili smijem i malo prosetat po kuci naravno bez rada? Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, smijete malo prošetati po kući.

tipkovnica

Poštovani,
Trudna sam 35+2 i trudnoca je uredna. U zadnje vrijeme imam dosta neugodne bolove pri micanju u ležećem položaju. Jako me zateže i bas me probada bol u donjem dijelu trbuha i leđa. Spavanje mi je doslovno skoro pa nemoguće. Da li je to razlog za brigu ili je to normalno u ovoj fazi trudnoće?
Unaprijed zahvaljujem

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, iako su to normalne stvari pred kraj trudnoće ipak savjetujem pregled.