Gljivice

Nenad

Da li je moguće da se gljivice kod žena pojave i kad nema spolnih donosa? I ako da - kako? Čuo sam da je moguće da se pojave kao posljedica terapije antibijoticima. Da li je to istina? I opet ponavljam pitanje : ako nema terapije antibioticima i ako nema spolih odnosa da li je moguća pojava gljivica?
Hvala na odgovoru

prof. dr. Josip Djelmiš

Poštovani Nenad,
Infekcija rodnice gljivicama, najčešće Candidom albicans, nije združena sa spolnim odnosima. Neka stanja, kao što je trudnoća, uzimanje antibiotika, bolesti kao što je dijabetes pogoduju razvoju gljivica.