HE4 i Roma index povisen

zabrinuta.s

Postovani, imam 34god i desni jajnik uvecan. Radila sam vec drugi put tumor marker,oba puta je bio povisen. He4 85,16 i roma index 21,90 da li je to opasno,moze li se po tome reci da imam rak jajnika? Da napomenem da imam uvecane limne noduse u preponama.Unapred zahvalna.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ROMA indeks je povišen što ne znači da imate karcinom jajnika.ROMA (Risk of Ovarian Malignancy Algorithm) je matematički izračun vjerojatnosti za karcinom jajnika kod žena u kojih je istovremeno izmjerena koncentracija HE4 i CA 125 u krvi. Savjetujem redovne ultrazvučne kontrole i određivanje tumorskih biljega. Ovisno o nalazima odlučiti će se o daljnjim postupcima.