Herpes na usni

anadomi

Poštovani! Interesira me dok postoji herpes na usnici kakva je opasnost prenošenja istog na genitalno području. Znam da nije isti tip virusa, ali brinem svejedno. Naime do odnosa nije došlo.., međutim herpes je prisutan na usnici. Napominjem kao zaštita od trudnoće i bolesti koristimo obavezno kondom.. Međutim zanima me zbog ljubljenja i mogućeg oralnog sexa, koji nebi sada prakticirali, ali ljubljenje, prsti.. I sama priroda odnosa dodirivanje lica, ruke, prsti i svašta. Molim Vaše stručno mišljenje.. Napominjem da se radi o relativno friškoj vezi zrelih ljudi / 44 i 48 godina/..ciklus uredni,radjala ,bila u braku i sve uredno oko PAPA testa i svega ostalog ginekološki. Unaprijed zahvaljujem

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, herpes simpelx 1 uzrokuje infekciju usnica i lica. On se prenosi slinom i zove se oralni herpes. Herpes simplex tip 2 prenosi se spolnim putem. Većina ljudi se u djetinjstvu zarazi herpesom tipa 1, Virus ostaje 'uspavan' u živčanim vlaknima. Kod 20% ljudi simptomi se povremeno ponavljaju nakon početne infekcije, a povezani su s padom imuniteta. Dakle, radi se o tipu 1 virusa koji se ne prenosi spolnim putem, a kojim je inficirana većina ljudi i samim time ne postoji mogućnost ponovne zaraze.