Insulin

Anja55

Postovanje,

radila sam 21 marta 2019 hormone kojji su uredni i oggt test u privatnoj laboratoriji rezultati su sledeci:
- glukoza prije opterecenja 5.1 (3.9-6.1)
-glukoza poslije 60min 8.1 ( <11.1 )
-glukoza poslije 120min 4.0 ( <7.8 )
-insulin 8.9 (3.5 -27.0)
-insulin poslije 120min 35.5.
Endokrinolog mi je dao samo inofolic prasak i da uradim progesteron 21 dan i kontrola mi u avgustu.
Al ja kako sam imala uput za oggt za bolnicu ponovim juce test,da imam za avgust noviji u nadi da je insulin nizi od 35...Rezultati sledeci:
-glukoza prije opterecenja 4.9 (3.8-5.9)
-poslije 60' 10.3 (<10.2)
-poslije 120' 7.0 (<7.7)

-insulin 0' 7,2 (3-30)
-insulin 120' 104
HOMA IR 1.57(<2.0)
Jako sam zabrinuta vidim da je nalaz puno gori nego od prije 3.mjeseca..Neki savjet,objasnjenje ako moze?
Zahvaljujem.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vrijednosti glukoze nakon 60' su minimalno povišene. Vrijednosti inzulina nakon opterećenja moraju biti puno više od referentnih. Savjetujem redukciju ugljikohidrata u prehrani i tjelesnu aktivnost što je prvi korak u regulaciji šećera.

Anja55

Da li je moguce da se za 3mj.pogorsao nalaz,i da li je taj inslulin bas povisen posle 2h po nalazu?I jos jedna stvar me zanima da li ukoliko endokrinolog ukljuci npr siofor jento dozivotna terapija ili...?
Hvala na objasnjenju.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, normalno je da su vrijednosti inzulina nakon opterećenje puno više nego na tašte. Vrijednost postprandijalnog inzulina iznad 347 pmol/L se smatraju pokazateljem inzulinske rezistencije. Za pitanja u vezi terapije obratite se dijabetologu.