herpes zoster

sonja

Trudna sam 12 tjedana i dijagnosticiran mi je herpes zoster. Koje su opasnosti po plodu, kako se uopće dobiva ovaj oblik herpesa i na koji se način liječi???Molim Vas čim hitniji odgovor!!!!!

Prof. dr. Josip Djelmiš

Poštovana gospođo Sonja,
sve osobe koje su imale vodene kozice mogu oboljeti od herpes zostera. Virus je teratogen i može oštetiti plod, ali prema iskustvu se to rijetko događa. Specifičnog liječenja nema.
Savjet je: redovita kontrola tijekom trudnoće, UZV pregled, a pp i druge pretrage (biokemijske pretrage, rACZ i dr).