Hitna kontracepcija

Pixie30

Poštovani!
Javljam Vam se u vezi situacije koja me zadesila noćas (29.12.2019.). Naime, puknuo nam je kondom i partner je ejakulirao u mene. U roku od sat vremena, popila sam hitnu kontracepciju ellaOne. Inače, zadnju menstruaciju sam imala 13.12., a ciklusi mi ove godine čak variraju 25-33. Zanima me, mogu li još što učiniti i imam li razloga za brigu? I dodatno, sprječavaju li kantarion vaginalete djelotvornost hitne kontracepcije?
Lijep pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, tabletu ste uzeli na vrijeme. Djelotvornost postkoitalne kontracepcije je visoka, ali nije 100%. Kantarion vaginalete ne umanjuju djelotvornsot kontracepcije.

Pixie30

Poštovani!
Nastavno na već navedenu situaciju, zanima me jesu li bolne grudi moguća nuspojava evo već šesti dan nakon uzimanja ellaOne? Zbunjuje me to s obzirom da menstruaciju očekujem otprilike za 7-8dana. Također, što ako je ovulacija onda već nastupila, ima li uopće smisla ellaOne tableta?
Lijep pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Postkoitalna kontracepcija odgađa ovulaciju, no ukoliko je ovulacija već nastupila, tada je, zbog hormonske neravnoteže uzrokovane tabletom otežana oplodnja i eventualna implantacija. Bolne grudi su moguća nuspojava tableta. Prerano je da bi bile uzrokovane eventualnom trudnoćom.

Josipa222

Poštovani, 3.1., oko 11 sati navecer sam imala nezasticeni spolni odnos, plodni dani, ovulacija mi nastupa za 2 dana, 7.1.
Dan nakon, 4.1., popodne sam uzela tabletu za dan poslije (ellaOne)
Danas, dan nakon te tablete, kad sam se obrisala primjetila sam laganu sukrvicu, ostalo od mogucih simptoma nisam imala, jel to normalno?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, tabetu ste uzeli na vrijeme, a sukrvica je posljedica djelovanja tablete.