Hormoni

Veranada

Imala bih jedno pitanje.Danas mi je 4 dan ciklusa.Inace bi bio 5 posto sam prvi dan imala braon krvarenje tj samo stara krv.To se ne racuna koliko sam upucena.
Danas sam radila hormonski status.Ali danas ni traga od krvarenja.Sto mi se do sada nije desavalo.Pa me zanima vase misljenje da li ce hormoni biti uredu?Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, spolni hormoni se trebaju izvaditi do 5. dana ciklusa, tako da ste ih radili u preporučeno vrijeme.

korisnica1

Poštovani, imam 20 godina. Vadila sam krv za spolne hormone 4. Dan ciklusa.
LH (6,43) mi je veći od FSH (4,79)., čitala sam da je tako kod pol.jajnika, međutim radila sam ultrazvuk kod dva uvažena ginekologa u Splitu i nije mi dijagnosticiran. Mora li uvijek obrnut odnos FSH i LH ukazivati na to? Također su mi prolaktin (513,1), ukupni.test (1,940), andronstendion (10,85) i 17OH progesteron (5,14) povišeni, a estradiol,shbg,slobodni teat.,biorasp.test.,dheas i tsh su mi u referentnim vrijednostima. Što biste mi preporučili? Hvala, lp.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod policističnih jajnika omjer LH i FSH je veći od 3. Povišene vrijednosti muških spolnih hormona dovode do simptoma kao što su akne i pojačana dlakavost. Ultrazvučni nalaz PCOS je prisutan u oko 90% bolesnica. Obzirom na povišene muške spolne hormone preporučio bih kontracepciju s nekim od kontraceptiva s antiandrogenim djelovanjem. Savjetovao bi i test opterećenja glukozom.

Lordan

Poštovanje
Molim Vas za tumačenje nalaza. Hormone sam vadila 3.dan ciklusa.
ESTRADIOL 124 pmol/L
LH 10.5 IU/L
FSH 5.3 IU/L
PROLAKTIN 11.5 ųg/L
TESTOSTERON UKUPNI 1.3 nmol/L
TESTOSTERON SLOBODNI 9.8 pmol/L
UDIO SLOBODNOG TESTOSTERONA 0.8%
SHBG 110 nmol/L
ANDROSTENDION 8.3 nmol/L
DHEAs 3.3 ųmol/L
ANTI-MULLEROV HORMON 57.4 pmol/L
Samo da napomenem da sam na pregledu bila početkom 10.mjeseca i nisam imala ciste. Iza sebe imam 2 spontana. Hvala unaprijed..

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, imate povišenu vrijednost anti Mullerovog hormona, što može ukazivati na sindrom policističnih jajnika (uz uzv nalaz i kliničku sliku)

korisnica1

Postovani, imam krvarenje nalik menstruaciji samo sto je tamne, smede boje. Pijem roaccutane stoga trebam prvi dan ciklusa poceti piti kontracepcijske tablete lindynette. Trebala bi mi mentruacija doci za tri dana, medutim kako mi nije redovita nije pravilo. Sto da radim? Da uzmem danas prvu kontracepcijsku tabletu ili? Hvala, lp.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, počnite s kontracepcijom.

marija375

Postovani,
Zelim da cujem Vase misljenje. Pre dve godine pojavile su mi se akne na predelu obraza, vremenom se sirilo i godinu dana nakon pojave akni i mnogobrojnih poseta dermatolozima, upucena sam kod ginekologa. Ciklusi su mi uredni! Uradila sam UZ i jajnici su bili uredni, i nalaz hormona koji je pokazivao Prolaktin 586,9 (ref. vr. 102-496); s-DHEA-S 450,7 (ref. vr. 148-407); s-Androstendion 4,02 (ref. vr. 0,3-3,3), ostali hormoni su bili u referentnim vrednostima. Moram da naglasim da je testosteron bio na gornjoj granici kako kaze doktorka 0,44 (ref. vr. 0,084-0,481). Te meni ginekolog predlaze da pocnem sa terapijom kontraceptivima Diane35, ali samo 4 meseca zbog ne tako velikih odstupanja i stanja akni koje nije bilo alarmantno. Medjutim, pred sam kraj terapije meni se stanje sa aknama znatno pogorsalo, dobila sam upalne bolne bubuljice koje su se prosirile i na celo, malo na bradu i ledja. Dve sedmice nakon prestanka uzimanja terapije, lice mi se izuzetno procistilo. Medjutim, i to traje vrlo kratko i ponovo dolazim kod dermatologa, koji me upucuje kod endokrinologa i ponovo vadim hormone pre 15 dana, gde su mi svi hormoni u referentnoj vrednosti, osim Prolaktina 562,5 i Testosterona 0,484. Testosteron neznatno odstupa. Da naglasim da su nalazi vadjeni treci dan ciklusa. Pritom ciklusi su mi i dalje uredni. Odlazim kod ginekologa koja utvrdjuje na oba jajnika policisticnost. I zahteva od mene ponovljen nalaz Prolaktina dva puta dnevno, prvi put 3 sata nakon jela, drugi put tri sata nakon prvog obroka; te dobijam jutarnji 505,1, popodnevni 520,7. Sa tim nalazima ginekolog me ponovo upucuje na endokrinologa koji analiziranjem predlaze terapiju Metforminom (odnosno Gluformin 2 puta dnevno 500mg) tri do cetiri meseca kako bi se videlo da li lek deluje pozitivno, provera bi se vrsila vadjenjem Testosterona i ukoliko se vrednost snizi znaci da je terapija adekvatna. Pritom da naglasim da mi je nalaz s-Glukoze 4,7 (4,1-5,9). Ja se zaista izvinjavam na duzem opisu ali me zanima da li smatrate da je terapija adekvatna i ako ne zelim da cujem Vas predlog terapije kako bih dalje sa lekarima pronasla moguce bolje resenje? Hvala na izdvojenom vremenu!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema navedenom kod Vas se radi o sindromu policističnih jajnika. Budući da niste dobro reagirali na Diane 35, koje su uobičajena terapija, mislim da je metformin dobar izbor. On regulira šećer u krvi, povoljno djeluje na policistične jajnike, ali i prevenira srčane bolesti, karcinom i demenciju. Uz redovitu terapiju i kontrole Vaše bi se stanje, kao i hormonska ravnoteža trebali stabilizirati.

JustMe88

Poštovani,
Molim Vas tumačenje nalaza:
21.d.c.
PROG = 32,8 (2,3-56,6)
4.d.c.
ANTI-MULLEROV = 9,75 (5,08-54,2)
PROLAKTIN = 325,54 (108,78-557,13)
FSH = 5,48 (3,03-8,08)
LH = 2,77 (1,8-11,78)
ESTRADIOL = 79 (77-922)
TESTOSTERON = 0,9 (0,52-1,72)
Unaprijed zahvaljujem. Lijep pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi su u granici normale, a vrijednost progesterona potvrđuje ovulaciju.