hormonska stimulacija

dolores

Poštovana docentice Kupešić,
Zanima me da li hormonska stimulacija (metrodin hp) za postupak IVF-a može dovesti do promjene krvne slike tj. smanjenja željeza u krvi? Naime, nalaz krvi mi pokazuje da imam malo željeza (8 um/l) dok sam uvijek imala od 17-21 um/l. Imam 36 godina i osim postupka IVF-a nisam imala nikakve medicinske tretmane, a niti sam mijenjala način ishrane. Hvala na odgovoru uz poštovanje.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Hormonska stimulacija nema utjecaja na razinu željeza u krvi. Ipak, ukoliko imate ovakav nalaz valja isključiti postojanje miomatoznih promjena na maternici koji mogu uzrokovati obilnija menstruacijska krvarenja i njihovo produljenje i tako Vas gotovo neprimjetno uvesti u anemiju.