Hormonski status nakon missed ab

Zrine3005

Poštovani,
prije 3 mjeseca imala sam missed ab u 8. TT.
Navedena se trudnoca dogodila nakon 10 mjeseci pokušavanja. Imam 30 godina, suprug također. Prije 10ak godina mi je dijagnosticiran blagi pcos te sam pila i Diane 35 2 godine. Ciklusi su produženi oko 35 dana, ali nikad ne izostanu. Sto se tice tjelesne tezine imam visak kilograma, nije u pitanju pretilost. Ciklusi su se nastavili i nakon spontanog u produzenom obliku 35 dana. Imam nalaz Cin 1 i jake upale na Papa testu, međutim HPV je negativan. Cervikalni brisevi u redu, osim Ureaplasme koja je 10 na 3 ali mi je rečeno da nema potrebe za terapijom. Pijem Omnibiotic Flora plus u svrhu poboljsavanja papa testa.
Napravila sam hormonski status 2.dan ciklusa pa vas molim tumacenje i preporuku. Ponovno sam pocela piti Inofolic 4 gr dnevno kao i prije navedene neuspjesne trudnoce.

(S) LH 6.32 IU/L
Folikularna f. 2.4 - 12.6
Ovulacijska f. 14.0 -95.6
Lutealna f. 1.0 - 11.4
Menopauza 7.7 - 58.
(S) FSH 3.81 IU/L
Folikularna f. 3.5 - 12.5
Ovulacijska f. 4.7 - 21.5
Lutealna f. 1.7 - 7.7
Menopauza 25.8 - 135.0
(S) Prolaktin 405 mIU/L 102-496
(S) Estradiol 85.9 pmol/L
Folikulana f. 98.1 - 571
Ovulacijska f. 176.5 - 1153
Lutealna f. 122 - 1094
Menopauza <18.4 - 183
(S) SHBG 19.2 L nmol/L
Žene 26 - 110
Žene u menopauzi 14 - 64
(S) Ukupni testosteron 1.210 nmol/L 0.29 - 1.67
(S) Slobodni testosteron 0.027 nmol/L Žene: 0.004 - 0.039
Žene u menopauzi: 0.002 0.037
(S) Slobodni testosteron 2.21
Žene: 0.76 - 2.06
Žene u menopauzi: 1.09 2.67
(S) DHEA-S 5.08 µmol/L
(S) Androstendion 2.99 nmol/L
(S) TSH 1.790 mIU/L 0.5-5.1 Roche ECLIA

Unaprijed se zahvaljujem!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi pokazuju neka minimalna odstupanja, ali to ide u sklopu blažeg pcosa-a koji Vam je dijagnosticiran. Nastavite s terapijom. Ukoliko u iduća tri do četiri mjeseca ne dođe do trudnoće, savjetujem pregled subspecijalista humane reprodukcije, kako bi Vam pomogli da što prije ostvarite trudnoću.

Zrine3005

Poštovani doktore,
prije svega hvala na odgovoru.
Imam jos nekoliko pitanja: smatrate li da su LH trakice donekle pouzdane pri odredjivanju ovulacije s obzirom na moje navedene nalaze hormona?
Također, bi li dolazili u obzir izazivanje ovulacije terapijom i folikulometrija prije odlaska u polikliniku za humanu reprodukciju s obzirom da se vec jedna trudnoca dogodila prirodnim putem?
Imate li mozda jos neku preporuku za uvesti dodatak prehrani?
Unaprijed hvala još jednom!

Ivo Balenović, dr. med.

LH trakice su dovoljne. Stimulacija ovulacije i folikulometrija se može provesti kroz idućih nekoliko mjeseci. Ako ni tada ne dođe do trudnoće, savjetujem pregled spec. humane reprodukcije. Možete uzeti folnu kiselinu. Najvažnija je zdrava prehrana i zdrav način života.