hpv

lili

Molim odgovor: Prije nešto više od godnu dana primjetila sam na velikoj stidnoj usni jednu malu bradavicu (oko 3-4mmm), koju mi je ginekolog na redovitom pregledu odstranio (koliko sam ja primjetila, s škaricama). Ginekolog mi nije ukazao na hpv virus, a i PAPA nalaz mi je uredan. Da li je potreban poseban bris za otkrivanje tog virusa? Da li je to kod mene hpv virus? Ja ne primjećujem nikakve druge promjene.

Doc. dr. S. Kupešić

Poštovana gospođo,
Papa nalaz u određenom slučajeva može ukazati na postojanje HPVa, ali na žalost nije metoda za njegovo apsolutno dokazivanje. Drugim riječima bilo bi poželjno učiniti visoko specifično testiranje na HPV i u slučaju pozitivnog nalaza odrediti pripada ili virus skupini visokog ili niskog rizika. Ukoliko virus neće biti izoliran tada se savjetuje redovita ginekološka kontrola i Papa nalaz.

lili

Hvala, i divim se vašoj neiscrpnoj energiji i želji da nam pomognete.