hpv

mirna

Postovana doktorice, znam da ste vec dosta pisali o hpv-u, medjutim nigdje nisam nasla konkretnu informaciju da li se, i ako je to moguce, kako, hpv moze prenjeti ako je tijekom odnosa koristen kondom? Citala sam da je moguc prijenos tijekom oralnog sexa, a i da kondom nije sigurna mehanicka zastita, pa me zanima da li je teoretski to moguce.
Hvala puno

Doc. dr. sc. S. Kupesic

Poštovana gospođo Mirna,
Oralni prijenos HPV infekcije je moguć, a upotreba prezervativa smanjuje mogućnost prijenosa virusa HPV-a ukoliko se kondom upotrebljava pravilno, te ukoliko ne dođe do njegovog pucanja tijekom spolnog odnosa.