HPV I TRUDNOĆA

Nea

Poštovani ,
u 12 mj.2001 postavljena mi je slijedeća dijagnoza :
CB-HPV visokog rizika , A63 HPV
terapijom mi je prepisano: Betadine 1 x 1 svaku 2.večer , Interferon mast
Partner i ja već neko vrijeme želimo dijete , ali smo sada po uputama ginekologa prestali sa pokušajima , jer odnose imamo samo uz prezervativ.
Postoji li šansa ( i da li je pametno zbog mogućih posljedica ) da u vrijeme plodnih dana ipak pokušamo sa trudnoćom ?

Pozdrav i unaprijed se zahvaljujem na odgovoru

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
S obzirom da je u Vas detektiran humani papiloma virus visokog rizika, Vaš je ginekolog preporučio zaštitu od trudnoće i pokušaj lokalnog liječenja. Poznato je da je trudnoća stanje u kojem se značajno mijenja imunološki status žene što može dovesti do imunosupresije i posljedične progresije nekih kroničnih ili malignih bolesti. Upravo iz tog razloga Vaš je liječnik savjetovao odlaganje trudnoće i redovitu kontrolu. Preporučila bih da se obratite kod Vašeg liječnika na ponovni kontrolni pregled, po potrebi učinite dodatnu obradu i Papa nalaz. Nakon predočenja nalaza bilo bi uputno dogovoriti za Vas najpovoljniji slijed događaja i ev. planirati trudnoću.