Hsg

Snezana

Postovana doktorice,
molom Vas za misljenje za moj sledeci nalaz koji sam radila 10.9.Radila sam HSG i nalaz je sl." Kavum uterusa je trouglastog oblika,jasnih ivica endometrijuma bez defekta u punjenju kontrastom.Odmah po ubrizgavanju desna tuba se ispunjava kontrastom i prikazuje u celoj duzini.Kontrasn se obilato izliva na abdominalnom uscu desne tube.Leva tuba se ne prikazuje,obturisana u nivou uterotubarnog usca.Kontrast se skuplja na cavumu Douglasi."
Uradjena mi je i sonohisterosalpnogografija.Nalaz je sl."Cervikalni kanal bez deformiteta od unutrasnjeg do spoljasnjeg matericnog usca 45mm.Uterus je u AVF,endom.je debljine u jednom sloju 3,8mm,nakon ubrizgavanja kontrasta kavum uterusa normalnog oblika,lako deformisn prisustvom manjeg intramuralnog(?) zadebljanjapromera 20x16mm,na zadnjem zidu i levo. Miometrijum je nehomogene sturkture.CD se konstatuje obilan flow na desnom abdominalnomo ostiumu(+++++).Levo se ne registruje protok kontrasta."
Dg.Obturatio in cornu tubbae lat.sin.Adenomyosis uteri.
Izvinjavam Vam se na opsirnosti.Sta mi predlazete i kolike su moje sanse za zeljeno potomstvo,do kojeg nikako ne dolazi? Imam 32 god.

prof. dr. Josip Djelmiš

Prema nalazima, Vaš lijevi jajovod je neprohodan. Ultrazvučni nalaz govori za adenomiozu. Svakako bi trebalo izliječiti adenomiozu prije planiranja trudnoćem, nakon izlječenja adenomioze vjerojatnost za trudnoću će se povećati.