HSG

Em0608

Postovani, HSG nalaz mi je radjen 9 DC. Nalaz je uredan. Danas je 13 DC, i na prvom jutarnjem urinu pojavila se blijeda sluz sa crvenim kao koncem kroz sredinu. S tim da sam imala odnose 12 DC jer su mi u toku plodni dani. Da li bih se trebala zabrinuti za tu sluz i da li samo požurila sa odnosima?
Jako sam zabrinuta
Hvala Vam unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu. Vjerojatno se radi o ovulacijskom krvarenju.

Frosii

Zdravo htela bi pitati dal se smije praviti hsg s odlozenom menstruacijom jer kat sam zakazala termin imala sam simptome na dolazak menstruacije pa sam zakazala al mi nije doslo a uzrok nije trudnoca a termin hsg mi e za sedam dana pa me zanima ako ne dobijem smela li bih da uradim hsg

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, HSG se radi u prvoj fazi ciklusa. Preporuka je dva do tri dana nakon prestanka krvarenja.

Mirela2011

Poštovani, nakon dva spontana pobačaja uradjene su sve analize, moj dr je opciono stavio da uradim i HSG, mislite li da ima potrebe za tim pošto sam ostajala trudna iz prve svaki put?
Inače histeroskopijom je otkirvena upala endometrijuma pa se brinem da li se možda proširila do jajovoda...
Hvala na odgovorimq, pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, mislim da HSG nema smisla. Tom se pretragom utvrđuje prohodnost jajovoda, i to kod žena koje ne mogu ostati trudne.

Mirela2011

Poštovani, hvala na odgovoru. Zanima me samo još da li klamidija može uzrikovati rani spontani pobačaj, nije bio missed već sam izbacila vitalan plod sa srčanom radnjom u 6tj? Nakon toga otkrivena klamidija.

Ivo Balenović, dr. med.

Klamidijska infekcija u trudnoći može izazvati spontani pobačaj. Dijagnoza se postavlja patohistološkom analizom.

Mirela2011

Histopatološku analizu nije bilo moguće uraditi jer sam kompletan pobačaj imala.

Ivo Balenović, dr. med.

U tom slučaju se ne može znati da li je infekcija uzrokovala spontani.

Mirela2011

Poštovani, možete li mi protumačiti ovaj HP nalaz: analizirani materijal čine oskudni fragmenti endometrijuma sa blago redukovanim brojem kasno proliferativnih žljezda. Stroma rana skretorna, sa foklano izraženim limfocitnim ćelijskim infilitratom.
Ovo je HP nalaz biopsije endometrijuma.
Da li se u njemu možda vidi razlog spontanog pobačaja u 6tj o kom sam Vam pisala?
Veljki pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Limfocitni infiltrat može biti odgovor na infekciju.

Mirela2011

Poštovani, jeli to onda moguci uzrok spontanog pobacaj u 6tj?

Ivo Balenović, dr. med.

Na temelju bioptata endometrija to ne mogu znati. Najčešći uzrok spontanog je slučajna genetska greška nastala u ranoj diobi jajne stanice. Spontani pobačaji mogu uzrokovati određeni virusi: citomegalovirus, herpesvirus, parvovirus i virus rubeole. Uradite serologiju na te viruse.

Mirela2011

Poštovani, hvala Vam na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

Mirela2011

Poštovani, kao što sam već pisala o HSGu obzirom da sam imala klamidiju a ne znam koliko dugo sam je uopšte imala, plašim se da nije izazvala priraslice na jajovodima zbog kojih bi kako sam čitala moglo doći do izvanmaterične trudnoće, da li bi ipak možda trebala da učinim hsg?pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Ako ste imala dva spontana, znači da su jajovodi prohodni. Kod začepljenih jajovoda ne dolazi do trudnoće, ili dolazi do izvanmaternične trudnoće.