HSG i laparoskopija

Ines

Na HSG mi je ustanovljena obostrana zacepljenost jajovoda
Doktor trazi spermiogram radi izbora MAR a.
Sta je to MAR a sta je laparoskopija i zasto treba novi spermiogram.
Dali jos postoji mogucnost prirodnog zaceca. HVALA . Ines

Doc. dr. sc. S. Kupesic

Poštovana,
Mar podrazumijeva metode asistirane oplodnje od kojih su najčešće intrauterina inseminacija i izvantjelesna oplodnja. Laparoskopija je minimalno invazivni kirurški zahvat koji se provodi u anesteziji (malim rezom u razini pupka uvodi se troakar i optička kamera koja omogućava direktan uvid u izgled i patološke strukture ginekoloških organa). To je najpreciznija metoda za procjenu prohodnosti jajovoda te će se nakon ove pretrage odlučiti o daljnjem postupku liječenja neplodnosti. Spermiogram supruga je drugi važan parametar pri donošenju odluke o obliku liječenja neplodnosti i odabiru primjerene metode.