Problem

Nina

Poštovana doktorice Kupešić,u petom sam tjednu trudnoće.Molim Vas da mi odgovorite na koji način sad mogu ispitati funkciju žutog tijela.Da li mjerenje progesterona iz krvi daje kakvu informaciju i koje pretrage mogu uputiti na insuficijenciju žutog tijela u petom tjednu trudnoće.Puno Vam hvala na Vašem strpljenju i trudu.Hvala

Doc. dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Ukoliko nemate znakova vaginalnog krvarenja tijekom rane trudnoće, te nemate anamnestičkih podataka o gubitku prethodnih trudnoća, ne smatram potrebnim uvoditi dopunsku progesteronsku terapiju. Ukoliko su naprotiv Vaši ciklusi bili skraćeni ili imate prethodno dijagnosticiranu insuficijenciju žutog tijela, preporučila bih uvođenje vaginalne ili peroralne progesteronske terapije (Dabroston ili Utrogestan). Nema smisla praviti hormonsku analizu (određivanje progesterona).