iscjedak u ranoj trudnoci

Poštovani, u 5-om sam tjednu trudnoće zaprimljena kod dežurnog ginekologa zbog sukrvice i smeđeg iscjedka, odnosno prijetećeg pobačaja. Na uzv je bila vidljiva GO 5 mm. Napravila sam betu idući dan, koja je bila oko 1886.2, dakle, u granicama normale za trudnoću tog trajanja. Na terapiji sam Utrogestanom, međutim, smeđi se iscjedak i dalje pojavljuje, doduše, u malim količinama i nije popraćen nikakvim jačim bolovima, rekla bi, bolovima uopće. U 6+6 sam ponovila ultrazvuk te se uz GO vidi i ŽV, otkucaja još nema. Naručena sam idući tj za ponovnu kontrolu.(u 8 tt) Zabrinuta sam radi iscjedka, znači li to da nešto nije u redu i srčeko neće prokucati? Prvi sam puta trudna i u panici. Unaprijed hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštova, ako je ciklus redovit sa 6 tj i 6 dana bi se trebalo na UZV-u prikazati srčana aktivnost.
Smeđi iscjedak Vas ne treba brinuti, koristite dalje gestagene preparate.
Svakako savjetujem UZV pregled kroz tjedan dana kada će izostanak menstruacije biti oko 8 tjedana, te tada plod svakako mora oživjeti.
Toplo se nadam se da se radi o manjoj trudnoći od izostanka menstruacije te da će se za tjedan dana prikazati pozitivna embriokardija tj kucaji fetalnog srca.

vannilla

poštovani
trudna sam 19 dana i imam svijetlo smedji iscjedak zadnjih 5 dana,nije obilan.
Dali da s zabrinem??
Hvala na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Savjetujem gestagenu profilaksu. Javite se svom ginekologu za terapiju. Svakako mirovanje i isključenje upale.

marina107

Postovani,
Da se i ja nadovezem na ova pitanje:
U utorak 4.2. mi je ustanovljena trudnoca od 4 tjedna.
Jucer 6.2. sam ujutro imala skroz malo smedje-roza (skroz svijetal) iscjedak, nakon cega sam odmah otisla kod ginekologa. Napravio je uzv i rekao da je sve uredu, da je naraslo 1,6mm (u utorak je bilo 6,7mm) i da ne vidi krv samo slajm. OK, nakon toga, navecer poslije setanja je uslijedio opet, ovaj puta malo tamniji smedji iscjedak, ne puno, ali dovoljno za brigu. Neznam sto se dogadja?! Od simptoma od pocetka nisam imala nista osim kasnjenja mjesecnice i eventualno boli, kao pred menstruaciju. To me isto tako zabrinulo, ali kazu da je kod svake zene razlicito. Termin kod ginekologa imam u utorak, 11.2. kad ce mi vaditi krv i napraviti trudnicku knjizicu (mutterpass). Jako se bojim za trudnocu jer mi je prva, a i ujedno nakon 3 godine uspjela, taman kad smo imali termin za vjestacku oplodnju, dogodilo se cudo happy
Lijepo bih Vas molila za Vase misljenje, dali se previse brinuti? Od cega dolazi do toga? Dali cekati utorak ili otici opet kod gin-a prije?

Ispricavam se na dugom postu i unaprijed zahvaljujem.
Marina

Dejan Šakoronja, dr. med.

Odgovorio sam vam što treba. Profilaksu gestagenima; Utrogestan ili Duphaston ili neki slični preparat, strogo mirovanje.

Lana998

Poštovani, moja sestra je trudna 8 nedjelja. Sve je u redu, ali danas joj se pojavio smedji iscjedak. Da li to moze biti opasno i zbog cega se pojavilo ?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sugeriram pregled i UZV. Upala, hematom, krvarenje, mogu biti uzrok tome.

Ketti311

Poštovani,po zadnjoj menstruaciji trudna sam 6 tj...u utorak (15.01.) sam bila na pregledu i ginekolog mi je rekao da se nesto nazire,velicina je 4mm,ali da je prerano i da dodem iduci tj...no jucer i danas mi se pojavio smeđi iscjedak s laganim grčevima u donjem dijelu trbuha,bez ikakvih drugih simptoma...dali da se zabrinem,i odem na hitnu,ili da pricekam pon pa da odem kod svog ginekologa na ultrazvuk i pregled...Unaprijed zahvaljujem na odgovoru...

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, pričekajte ponedjeljak. Ponekad se u ranoj trudnoći može javiti oskudna sukrvica. Jedina terapija je mirovanje i potpora duphaston tabletama.

Ketti311

Hvala puno na vasem odgovoru,ugodan dan vam zelim!! Lijepi pozdrav!!

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu. Također i Vama

melika_20

Pozdrav, trudna sam oko 5/6 tjedana, u ponedjeljak imam pregled, prije 3 dana pojavio mi se tamno smedji iscjedak koji je bio jako oskudan, samo vidljiv brisanjem, i lagani grčevi kao pred M, na lijevoj i na desnoj strani i u sredi ali dugo su trajali. Sutradan je bio skroz oskudan ali u jednom trenutku kao da je bio i rozkaste boje isto lagani bolovi, sljedeći dan isto tako sa laganim bolovima ali nije bio rozkaste boje, vadila sam nalaze urina koji kažu: bakterije(dosta) epitel pločasti (dosta) eritrociti 3-4 i leukociti 3-4. Danas je skroz svijetao, i vidljiv samo brisanjem, dali da čekam ponedjeljak za pregled, jer bas me ubrinulo s obzirom da mi je prva trudnoća.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu. U oko 40% ranih trudnoća javlja se oskudno krvarenje (tamnosmeđi iscjedak) iz onog djela maternice u kojem nije smješten plod. Ono uglavnom prestane kako trudnoća napreduje, a plod ispuni cijelo materište.

Simke20

Poštovani,
u utorak 13.10 bila sam na pregledu kod doktorice gdje mi je potvrđena trudnoća 7+5. U srijedu popodne se pojavio svijetlo smeđi iscjedak u dva navrata, ništa preobilno. Preko noći ga nije bilo, a tijekom današnjeg dana samo malo na papiru poslije mokrenja. Trebam li uzimati kakvu terapiju ili da pratim stanje?
Hvala vam unaprijed!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nije ništa zabrinjavajuće. U početnoj trudnoći česta su oskudna krvarenja koja nisu povezana s prijetećim pobačajem. No, ipak savjetujem pregled.

Simke20

Poštovani, hvala Vam na odgovoru. Nakon tjedan dana, isto mi se dogodilo, dakle svijetlo smeđi iscjedak koji je bio prisutan dva dana te ga više nema. Čula sam se s doktoricom, samo mi je proslijedila terapiju Utrogestan 3x1 vaginalno koju trebam koristiti do pregleda 6.11. Nije mi ništa spominjala mirovanje. Koje je vaše mišljenje o propisanoj terapiji te može li škoditi s obzirom da iscjetka više nema? Hvala Vam puno!

Ivo Balenović, dr. med.

To je uobičajena terapija ukoliko dođe do krvarenja u ranoj trudnoći. Nema nikakvog štetnog utjecaja.

Simke20

Poštovani! Nastavno na moja gornja pitanja, opet me muči smeđi iscjedak. Sad već 3 tjedna koristim utrogestan, na zadnjem pregledu 6.11. sve je bilo u redu s trudnoćom ( trenutno sam 12tj ), te je dr. smanjila terapiju s 3x1 na 2x1, međutim jutros mi se opet pojavio iscjedak. Najprije je nakon mokrenja na papiru ostao svijetlo roza trag, a zatim i smeđi. Ne znam što mi je činiti, dr. radi popodne onda ću se čuti s njom, ali voljela bih čuti Vaše mišljenje. Osim toga, imam i stalna probadanja u donjem dijelu trbuha, dr. je to pripisala širenju maternice. Hvala vam!

Ivo Balenović, dr. med.

Kada dođe do krvarenja u ranoj trudnoći, moguća je i pojava hematoma (nakupine krvi). Taj hematom se djelomično resorbira, a djelomično prazni kroz rodnicu u obliku smećkastog iscjetka. Hematom sam po sebi ne ugrožava trudnoću, ako nije velik. Ako je hematom tj. krvarenje veliko tada može doći i do spontanog, ali u tom slučaju nema smećkastog iscjetka, nego se javlja obilno krvarenje praćeno ugrušcima.