Izvanmatericna trudnoca i priraslice

M4C1

Postovani imam pitanje.
Dakle 08.11. sam laparoskopski operirana te mi je odstranjen desni jajovod zbog izvanmaterince trudnoce. Imam uzasne bolove u predjelu lijevog jajnika te ponekad i desnog zbog cega me strah da nisu priraslice. Bila sam na nekoliko kontrola nakon operacije(zadnja kontrola 21.01.) te je sve uredno kazu i dva ginekologa su mi rekla da nema priraslica sto mi je cudno jer sam citala da se jedini laparoskopski mogu vidjeti. Razlog zbog kojeg vam pisem je taj sto smo decko i ja imali zasticene spolne odnose u vrijeme plodnih dana i pukao nam je kondom te postoji mogucnost da sam trudna. Mene zanima, ako jesam trudna, moze li trudnoca biti uredna, mogu li priraslice utjecati na trudnocu ako ih ima jer me brinu ti uzasni bolovi, a navodno je sve u redu?
Unaprijed hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Vi možete ostvariti normalnu trudnoću. Bolovi u jajnicima su vjerojatno posljedica ovulacije. Nakon operacije se mogu stvoriti priraslice, ali teško da će se nakon laparoskopske salpingektomije (odstranjenja jajovoda) razviti tolike priraslice da bi izazvale smetnje. Priraslice koje izazivaju smetnje razvijaju se nakon puno većih operativnih zahvata.

M4C1

Hvala vam na odgovoru! Zanima me samo jos kada se moze najranije ultrazvukom vidjeti pocetak trudnoce? Odnosno je li u maternici?

Ivo Balenović, dr. med.

Ultrazvučno se početna trudnoća može vidjeti 5 tjedana nakon posljednje menstruacije pri vrijednostima beta hcg-a iznad 1000. Dakle, otprilike tjedan dana po kašnjenju menstruacije. Živući plod se može vidjeti otprilike 6 tjedana nakon zadnje menstruacije.

M4C1

Hvala od srca!

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.